WGM Raluca Sgîrcea, IM Renier Castellanos
https://thechessworld.com

Nauka szachów może czasami okazać się trudnym zadaniem i, o ile tylko chcesz samemu uczyć się, możesz w pewnym momencie zdać sobie sprawę, że potrzebujesz wskazówek. Możliwe, że osiągasz moment, w którym nie widzisz już żadnej poprawy, niezależnie od tego, ile czasu poświęcasz na naukę lub potrzebujesz pomocy i rady, tworząc odpowiedni repertuar lub po prostu potrzebujesz silniejszego i bardziej doświadczonego gracza, aby wyjaśnić niektóre ważne koncepcje szachowe. W każdym razie pomoc trenera może być ogromna.

Osoba z zewnątrz, dobrze rozumiejąca szachy, może pomóc ci zidentyfikować słabe punkty w twojej grze i powiedzieć ci, co potrzebujesz do nauki, może dostarczyć ci materiału lub wskazać modelowe gry.

Jednak wwybór odpowiedniego trenera może być trudny i uważamy, że jest kilka rzeczy, na które powienieneś zwrócić uwagę:

  1. Doświadczenie

Chociaż niekoniecznie oznacza to, że nauczyciel jest dobry czy zły, posiadanie wielu lat skutecznego treningu za sobą wiele mówi o trenerze. Ważne jest, aby on/ona wiedział, w jaki sposób przekazywać swoje idee i sprawił, abyś zrozumiał pojęcia, których uczy.

To zwykle poprawia się wraz z doświadczeniem, ale prawdą jest również, że istnieją gracze, którzy mają naturalny dar i mogą być świetnymi nauczycielami z absolutnie zerowym doświadczeniem.

  1. Zwracanie uwagi na twoje potrzeby szachowe

Bardzo ważne jest, aby znaleźć trenera, który jest otwarty na stworzenie spersonalizowanego programu szkoleniowego dla Ciebie. Studiując twoje partie, powinien on być w stanie zidentyfikować twoje słabości i pracować z tobą nad aspektami, które musisz poprawić. Każdy szachista jest inny, więc standardowy plan pracy zwykle nie działa.

Twój trener musi utworzyć jeden zgodnie z twoim poziomem i potrzebami.

  1. Wiedza specjalistyczna

Ten punkt jest ważny, jeśli szukasz trenera, który nauczy cię konkretnej rzeczy, jak debiutów, zamiast kogoś, kto da ci ogólne zrozumienie gry. Są nauczyciele, którzy specjalizują się tylko w jednym obszarze gry, więc może warto sprawdzić te informacje lub bezpośrednio zapytać o to swojego przyszłego trenera.

  1. Siła gry

Wybierając trenera, upewnij się, że on/ona jest silniejszym graczem przy szachownicy niż ty. Na przykład różnica 200 punktów rankingowych powinna wystarczyć; to pokazuje, że twój nauczyciel ma lepsze zrozumienie szachów i powinien być w stanie zidentyfikować twoje błędy i pomóc ci ulepszyć twoją grę.

  1. Aktywny gracz

Posiadanie tenera, który jest również aktywnym graczem zwykle jest dobre; oznacza to, że nie stracił kontaktu z szachami i jest na bieżąco z nowinkami, turniejami i nowymi ciekawymi partiami.

  1. Publikacje

Jest to kolejny aspekt, na który możesz spojrzeć przy zatrudnianiu trenera szachów. Czytając jego prace, możesz zorientować się w sposobie nauczania i odgadnąć, czy jest on dla ciebie odpowiedni. Jeśli okaże się, że wyrażone pomysły są jasne i łatwe do zrozumienia, a także podoba ci się styl, w którym są prezentowane, to prawdopodobnie spodoba ci się również prywatna praca z tym konkretnym nauczycielem.

  1. Empatia

Ważne jest, aby po spotkaniu ze swoim trenerem sprawdzić, czy możesz nawiązać z nim dobre stosunki. Powinieneś być w stanie z nim porozmawiać, zadawać pytania i zdobywać jego opinie na różne tematy szachowe. Jeśli zdajesz sobie sprawę, że interakcja z twoim nauczycielem nie przychodzi łatwo lub nie rozumiesz, co próbuje powiedzieć, prawdopodobnie lepiej jest poszukać innego, z którym możesz się połączyć.

  1. Styl nauczania

Wybór odpowiedniego trenera nie ogranicza się tylko do jego wiedzy szachowej. Każdy nauczyciel ma inny sposób prezentowania informacji i motywowania uczniów. Upewnij się, że styl twojego nauczyciela jest tym, czego szukasz i motywuje cię do uczenia się i doskonalenia.

  1. Metoda nauczania

Po kilku lekcjach powinieneś już zdać sobie sprawę, że otrzymane informacje są nowe, jeśli są tym, czego szukasz i jeśli uważasz, że jest to sposób na ulepszenie twojej gry. Dobry nauczyciel to ktoś, kto identyfikuje twoje słabości i koncentruje się na planie nauczania, aby je poprawić. Jeśli uważasz, że tak nie jest i dotychczasowa metoda nauczania nie jest odpowiednia dla ciebie, porozmawiaj o tym z trenerem lub znajdź kogoś, kto będzie w stanie ci pomóc w lepszy sposób.

  1. Referencje

Jeśli możesz je zdobyć, referencje od poprzednich uczniów zawsze są dobre. Możesz uzyskać informacje o tym, w jaki sposób przebiegają lekcje, o stylu nauczania, metodach i wielu innych przydatnych wskazówkach, które pomogą ci zdecydować, czy ten trener może być odpowiedni dla ciebie.

Jednak gdy już zdecydujesz się na swojego trenera i zaczniesz brać lekcje, nie oczekuj, że on/ona zrobi dla ciebie wszystko. Trener to ktoś, kto cię prowadzi, pomaga ci we właściwym kierunku w nauce i pomaga ci stworzyć dobry repertuar debiutowy. Aby uzyskać dobre wyniki, ważne jest, abyś kontynuował naukę samemu i nie spodziewał się, że zrobi cuda. Dobry trener jest ważny, ale jeszcze ważniejsza jest twoja wola studiowania. Tak więc, nawet jeśli nie masz trenera, możesz nadal czynić postępy bez niego [i oto jak].