Magnus Carlsen odniósł swoje pierwsze zwycięstwo przeciwko Fabiano Caruanie w 19 klasycznych partiach, w tym w całym meczu o mistrzostwo świata, co dało mu prowadzenie w 8. turnieju szachowym Altibox Norway  Chess. Carlsen nie wyciągnął zbyt wiele z debiutu, którym był solidny wariant Obrony Nimzowitscha. Posunięcie Caruany 11 ... Hd7 jest mniej powszechne niż 11 ... He7, ale wcześniej wszystkie partie zremisowano i wygląda na to, że Caruana był bliski wyrównania, ale Carlsen zachował kilka praktycznych szans. Jednak wtedy sprawy zaczęły się źle układać dla Caruany, 25 ... c3 niekoniecznie było złe, ale po tym Caruana długo zastanawiał się nad kolejnym ruchem, potem posunięcie 29 ... Kd7 prawdopodobnie umieściło króla na złym polu i po 30 ... Rc6? Caruana obiektywnie przegrywał, a Carlsen w niezwykle przekonujący sposób wygrał.

Levon Aronian zaoferował remis w 30. ruchu przeciwko Alirezie Firouzji, remisując w dogrywce Armageddonu. Firouzja zagrał solidnie Obronę Caro-Kann i chociaż wyglądało na to, że mogą być ataki pionków, bo króle były na przeciwnych skrzydłach, to gra toczyła się na pozycyjnych zasadach i była wyrównana, gdy zgodzono się na remis. W dogrywce Armageddonu Firouzja wystartował z zaledwie pięcioma minutami zamiast siedmiu, bo sędzia powiedział, że spóźnił się. Wyraźnie wciąż wściekły Firouzja nazwał go kłamcą po meczu, mówiąc, że powiedziano mu 18:45, kiedy przyjechał i, nawiasem mówiąc, był to czas, w którym komentatorzy uznali, że partia powinna rozpocząć się. Firouzja zagrał nowe posunięcie w tej samej Obronie Caro-Kann, ale miał tak mało czasu, że szybko dostał kiepską pozycję. Aronian bardzo się zdenerwował w wygranej pozycji, a potem cała partia była grana w szalonym tempie z dodawaniem czasu Aronian zrezygnował, gdy Firouzja sięgnął po ostatniego pionka.

W partia pomiędzy Aryanem Tarim a Janem-Krzysztofem Dudą zagrano wariant 2.S3 Obrony Sycylijskiej Tari powiedział, że zdecydował się zagrać o wszystko i ostatecznie wyszedł z przewagą, ale pozwolił przeciwnikowi zremisować. W dogrywce Armageddonu jako pierwszy wygrywał Duda, ale w miarę upływu czasu Tari zmienił sytuację i wygrał.

Partie Rundy 4

Klasyfikacja po czterech rundach

1. Carlsen 9
2. Aronian 8
3-4. Firouzja, Caruana 7
5. Tari 1,5
6. Duda 1

Dodaj komentarz