Leonard Barden

W kampanii prezydenckiej FIDE, która ma na celu wybory szefa globalnego organu szachowego, miały miejsce dramatyczne wydarzenia, Kirsan Iljumżinow, prezydent od 23 lat (od 1995 r.), wydaje się gotów do zakończenia swojej kampanii po wycofaniu się jego rosyjskich zwolenników.

Iljumżinowowi  zszarpały reputację amerykańskie sankcje skarbowe, utrada konta bankowego FIDE  w USB, a ostatnio rewelacja, że Glen Stark, jego kandydat na sekretarza FIDE, było fałszywym nazwiskiem z fałszywym CV.

Źródła z Moskwy informują, że Arkady Dworkowicz, rosyjski wicepremier w latach 2012-2018, a obecnie przewodniczący komitetu organizacyjnego Pucharu Świata FIFA, będzie kandydował na prezydenta FIDE. Dworkowicz zajmował wysokie stanowiska w Rosyjskiej Federacji Szachowej i był przewodniczącym komitetu organizacyjnego Meczu o Mistrzostwo Świata 2014 w Soczi między Magnusem Carlsenem a Viswanathanem Anandem.

Wydaje się pewne, że Dworkowicz będzie dysponował znacznym funduszem na wsparcie swojej kampanii, a źródła szachowe już spekulują, że Georgios Makropoulos, obecny wiceprezydent FIDE i do tej pory ulubieniec wyborczy, może próbować dojść do porozumienia o podziale władzy z Rosjanami.