Reuters w Atenach
Niedziela, 24 grudnia 2017

Siedmiu izraelskich szachistów poprosiło o wizę na Mistrzostwa Świata w Blitza i w Szachach Szybkich, które odbędą się w dniach 26-30 grudnia 2017 w Arabii Saudyjskiej. Byłby to pierwszy przypadek publicznego goszczenia Izraelczyków, gdyż państwo Zatoki Perskiej nie uznaje Izraela i nie ma między nimi oficjalnych stosunków.

Wiceprezydent FIDE, Israel Gelfer, przemawiając w Atenach, gdzie mieści się sekretariat FIDE, powiedział, że wizy dal izraelskich szachistów "nie zostały wydane i nie zostaną wydane".

Powiedział, że turniej odbędzie się zgodnie z planem. Nie było od razu jasne, czy inne delegacje zostały wykluczone. ale szachiści z Kataru zasugerowali, że mogą być wykluczeni.

Centrum Komunikacji Międzynarodowej Arabii Saudyjskiej oświadczyło, że udział weźmie ponad 180 graczy, ale nie odpowiedziało natychmiast na prośbę o komentarz.

Lior Aizenberg, rzecznik Izraelskiej Federacji Szachowej, powiedział, że nadal podejmowane są wysiłki "przez różne grupy" w celu umożliwienia uczestnictwa izraelskim szachistom.

"Turniej nie jest mistrzostwem świata, jeśli uniemożliwia się uczestnictwo szachistom z kilka krajów", powiedzial Aizenberg. "Każdy szachista powinien mieć prawo do udziału w turniejach na podstawie kryteriów zawodowych, niezależnie od jego paszportu, miejsca jego wydania lub piętna, jakie dźwiga."

Aizenberg powiedział, że FIDE powinna zapewnić izraelskim graczom możliwość rywalizacji w międzynarodowych turniejach i że izraelska federacja rozważyła wszystkie opcje, w tym prawne działania i organizację międzynarodowego turnieju w Izraelu dla graczy wykluczonych z turnieju w Arabii Saudyjskiej.

W listopadzie FIDE powiedziała, że podejmuje "ogromny wysiłek", aby wszyscy gracze otrzymali wizy.