Zwycięzcą turnieu Tata Steel Masters został Magnus Carlsen po remisie z Anishem Giri’m czarnymi. Dominacja Carlsena w Wijk aan Zee jest podobna do dominacji Kasparova w Linares, gdzie Garry wygrał dziewięciokrotnie. Carlsen wygrał też grupę C w 2004 roku, był drugi w grupie B tylko po dodatkowej punktacji w 2006 roku i dzielił ostatnie miejsce w debiucie w grupie A w 2007 roku.

W ostatniej rundzie było dwóch zwycięzców. Richard Rapport wykorzystał słabą grę w debiucie Jordena van Foreest i wygrał w 21 posunięciach. Ostatnią partią była partia Kramnik-Shankland. Kramnik uzyskał dużą przewagę po debiucie, ale po 16.Sa5? gra wyrównała się (16.d4! było dobre). Następnie Kramnik stanął znacznie gorzej po 19.d5 aż do 30.Sd6? (30...Gxc6!), kiedy to pozycja znów wyrównała się. W końcu Shankland oddał figurę za trzy pionki, Kramnik zrezygnował z łatwego remisu (50.Gxa6) i przeszedł do trudnej końcówki, którą przegrał.

Pozostałe partie Nepomniachtchi-Radjabov, Duda-Ding, Anand-Vidit i Mamedyarov-Fedoseev zakończyły się spokojnymi remisami.

Tabela końcowa turnieju Masters

 

Vladislav Kovalev wygrał turniej Challengers i zagra w turnieju Masters w przyszłym roku.

Tabela końcowa turnieju Challengers