Runda 5 przyniosła same remisy - pierwszy raz w tym turnieju. A stało się to dlatego, że jeden z zawodników, Levon Aronian przeoczył względnie prostą wygraną.

Klasyfikacja pozostaje niezmieniona, Caruana prowadzi, tuż za nim Kramnik, Mamedyarov.

Najciekawszą partią dnia była partia między Aronianem i Grischukiem. Obaj są dynamicznymi, bezkompromisowymi graczami, którzy nie obawiają się namieszać. Grischuk, który grał czarnymi, zagrał Obronę Benoni'ego, która jest rzadkością wśród elity graczy, szczególnie w tak ważnym turnieju, gdyż pozwala białym zająć centrum i kontrolować dużo przestrzeni.

Pozycja szybko skomplikowała się i żaden z graczy nie chciał lub nie był w stanie zroszować. Grischuk zaczął mieć trudności po zagraniu 16...gh4. Jak zawodnicy dyskutowali po partii, mądrze byłoby z jego strony, gdyby próbował podważyć centrum Aroniana przez 16...g4. Aronian wkrótce to wykorzystał poprzez 19.e5 z następnym 20.d6. Po 21.Sb5 Grischuk został zmuszony do oddania jakości, ale jego figury pozostały dynamiczne i sytuacja była daleka od jasnej.

Aronian znalazł sposób na przedarcie się, ale, przy kilku sekundach na zegarze (prawie zawsze jest w niedoczasie), Grischuk pomylił się, grając 27...Kg8 (powinien grać 27...He7). Aronian teraz miał otwartą drogę do zwycięstwa. Znalazł pierwsze posunięcie (28.Wd6), ale przeoczył prawidłową kontynuację, nie grając 29.Hc8. Zagrał 29.Hd8. Aronian przeoczył, że po 29...Kh7 30.Hc5 Se4 mógł grać dewastujące 31.Wg4! Następnie po 31...Sc5 32.Wh4 Kg8 33.Wd8 Gf8 34.Wh8 Kh8 35.Gc5 Aronian z łatwością by wygrał.

Błąd Aroniana pozwolił Grischukowi na przegrupowanie sił. Po wymianie hetmanów figury Grischuka odżyły i teraz Aronian musiał uważać. W końcu zaproponował remis, który został zaakceptowany przez Grischuka (na szachownicy było wiele niejasnych możliwych kontynuacji).

Taka stracona okazja może później ścigać Aroniana. Jest on jednym z najlepszych graczy ostatniego dziesięciolecia, ale nigdy nie wygrał turnieju kandydatów, zawsze robiąc błędy w krytycznych momentach.

Inne partie były spokojniejsze. Caruana szybko zremisował z Karjakinem w partii, która trwała trochę więcej niż godzinę. Zawodnicy wykonali błyskawicznie posunięcia i wymienili większość figur do 31. posunięcia. Pozostały tylko różnobarwne gońce i symetryczne struktury pionkowe. Zgodzono się na remis.

Partia Ding-Mamedyarov też trwała 31 posunięć. Choć było wiele materiału na szachownicy, gdy zgodzono się na remis, żaden z graczy nie miał oczywistych słabości, które mogłyby być atakowane, więc postanowiono zachować energię na inny dzień.

W partii So-Kramnik gracze mogli łatwo zgodzić się na remis wcześnie, gdyż pozycja była wyrównana, ale Kramnik, po okropnej porażce z Caruaną poprzedniego dnia, postanowił naciskać, choć prawie nie było nadziei na uzyskanie przewagi. W końcu, po pięciu godzinach, zaakceptował remis.

Wyniki

Caruana, Fabiano - Karjakin, Sergey ½-½
Ding, Liren - Mamedyarov, Shakhriyar ½-½
Aronian, Levon - Grischuk, Alexander ½-½
So, Wesley - Kramnik, Vladimir ½-½

Partie

Klasyfikacja po pięciu rundach

1. Caruana 3.5
2. Kramnik 3
3. Mamedyarov 3
4. Aronian 2,5
5. Grischuk 2,5
6. Ding Liren 2,5
7. Karjakin 1,5
8. Wesley So 1,5