Dokładnie mówiąc, nie ma szczęścia w szachach. I często mówi się, że żeby wygrać większy turniej, zawodnik musi mieć szczęście i być dobry - co oznacza, że przeciwnicy muszą popełnić blędy w krytycznych pozycjach, a zawodnik musi być wystarczająco dobry, żeby je wykorzystać.
Jeśli Fabiano Caruana powinien wygrać Turniej Kandydatów, w którym teraz prowadzi, będzie w stanie wskazać rundę 4 jako punkt zwrotny, w którym miał szczęście i umiejętności.
Caruana pokonał Kramnika w partii, w której obaj zawodnicy mieli znaczne przewagi w różnych momentach. Pod koniec, po strasznym błędzie, Kramnik oddał punkt Caruanie.
To była gorzka pigułka dla Kramnika, lidera po trzeciej rundzie, w której zagrał jedną z najlepszych partii w swojej karierze.
Caruana ma trzy punkty, a Kramnik dzieli drugie miejsce z Mamedyarovem (2,5 punktu).
W partii Kramnik-Caruana białymi grał Kramnik. Otworzył partię posunięciem 1.e4 i Caruana wybrał Obronę Rosyjską, która jest uważana za najbardziej usypiający debiut w szachach. Rzeczywiście często prowadzi do remisu. Partia między Kramnikiem i Caruaną wydawała się zmierzać w tym kierunku, ale obaj gracze utrzymywali nacisk, mając nadzieję na błąd ze strony przeciwnika.
W końcu doszło do posunięcia 23, w którym Kramnik zagrał 23.c5 zamiast 23.gh3. Ewidentnie przeliczył się albo nie zauważył odpowiedzi Caruany 23...f5. Kramnik wkrótce miał problemy i musiał oddać figurę za zaawansowanego pionka Caruany.
Kramnik miał pewną rekompensatę w postaci daleko zaawansowanego pionka d. I Caruana miał tylko sekundy na zegarze i 15 posunięć do pierwszej kontroli czasu.
Początkowo Caruana był w stanie uspokoić swoje nerwy i znaleźć najlepsze posunięcia, ale w końcu zabłądził i Kramnik zdołał uruchomić swoje pionki na skrzydle hetmańskim, podczas gdy pionki Caruany utknęły na skrzydle królewskim.
Po pewnych dodatkowych niedokładnościach Caruany zawodnicy osiągnęli kontrolę czasu i pozycja była niejasna. Wydawało się, że Kramnik ma przewagę. Po kolejnym błędzie Caruany (41...h5 zamiast 41...f3) Kramnik miał oczywistą przewagę.
Ale teraz przyszła kolej na Kramnika, żeby przeoczyć najlepsze posunięcie (44.c4 zamiast 44.b4). Po wymianach wydawało się, że gracze zmierzają do remisu, ale Kramnik wykonał złe posunięcie (58.Kb1 zamiast 58.Kc1) z następnym dużym błędem (59.Kd1 zamiast 59.Wf6). Caruana nie przeoczył okazji i po 60...Wd1 Kramnik zdał sobie sprawę, że nie może brać wieży przez 61.Kd1, gdyż po 61...h2 nie może zatrzymać pionka h (62.Wh6 Gh4). Kilka posunięć później Kramnik poddał się.
Aronian przegrał z Kramnikiem w trzeciej rundzie, więc psychologicznie, jak również z punktu miejsca w turnieju, chciał wygranej. Karjakin był w tej samej sytuacji turniejowej.
Karjakin, grający białymi, rozpoczął ruchem 1.d4 i Aronian wybrał wariant Ragozina Nieprzyjętego Gambitu Hetmańskiego - popularny obosieczny system. Aronian świetnie się czuje w skomplikowanych pozycjach, więc otwarcie pasuje do jego stylu, podczas gdy Karjakin lepiej czuje się w pozycjach czysto strategicznych. Karjakin postanowił nie unikać wali, poświęcając pionka za inicjatywę.Wkrótce znalazł się w nieznanej pozycji, ale oddał drugiego pionka w desperackim wysiłku utrzymania inicjatywy. Aronian zdołał oddać jednego pionka, żeby wymusić wymiany, po których Karjakin miał problemy. Karjakin jest znany ze swoich możliwości obronnych, ale tym razem nie zdołał przezwyciężyć swoich wad i poddał się po 68 posunięciach.
Wygrana daje Aronianowi szansę na walkę o pierwsze miejsce. Sytuacja Karjakina już jest straszna.
Grischuk może być trochę zdenerwowany po partii z Dingiem, gdyż wydaje się, że przeoczył złotą okację. Grano anty-moskiewski gambit Obrony Półsłowiańskiej. System jest jednym z najbardziej analizowanych i najostrzejszych w szachach. W 12. posunięciu Grischuk poświęcił figurę - znana idea - co na stałe odsłoniło czarnego króla. Początkowo gracze dość dobrze radzili sobie z komplikacjami, ale po 21.f4 Ding wykonał posunięcie, które mogło być fatalnym błędem 21...gf4. Gdyby Grischuk odpowiedział 22.Gh4, miałby świetny atak po 22...Gf6 23.Hg4, ale konieczne jest zobaczyć, co dalej. W zamian Grischuk kontynuował 22.Wf4. Z kolei Ding przeoczył najlepsze ruchy. Od tego momentu gra przechylała się na różne strony. Pod koniec, po wielu wymianach, powstała remisowa pozycja.
Grischuk i Ding mają po dwa punkty i dzielą miejsce z Aronianem, o jeden punkt za liderem.
Najspokojniejsza partia dnia odbyła się między Mamedyarovem i So. Choć w debiucie zagrano ostry wariant Nieprzyjętego Gambitu Hetmańskiego, obaj gracze studiowali go przedtem. Grali szybko i dotarli po 20 posunięciach do pozycji, w której żaden nie miał przewagi, wbrew małej różnicy w materiale i strukturze pionkowej. Mamedyarov, grający białymi, wymusił remis przez powtórzenie pozycji po 31 ruchach.
So, podobnie jak Karjakin, ma jeden punkt i musi naprawdę pracować, jeśli chce walczyć o pierwsze miejsce (które, jak powiedzial, jest jedynym miejscem mającym znaczenie).
Wyniki czwartej rundy
Kramnik, Vladimir - Caruana, Fabiano 0-1
Mamedyarov, Shakhriyar - So, Wesley ½-½
Grischuk, Alexander - Ding, Liren ½-½
Karjakin, Sergey - Aronian, Levon 0-1
Partie
Klasyfikacja po czterech rundach
1. Caruana 3
2. Kramnik 2,5
3. Mamedyarov 2,5
4. Aronian 2
5. Grischuk Alexander 2
6. Ding Liren 2
7-8. Karjakin, Wesley So 1