29 listopada 2017 - FIDE i World Chess dzisiaj ogłosiły, że Mecz o Mistrzostwo Świata 2018 odbędzie się w Londynie w listopadzie 2018. Najbardziej prestiżowy turniej szachowy na świecie ma być punktem kulminacyjnym działalności zwiększenia atrakcyjności szachów w świecie i czyni rok 2018 Rokiem Szachów w Wielkiej Brytanii.

Mecz odbędzie się w dniach 9-28 listopada i będzie składał się z 12 partii. Weźmie w nim udział aktualny mistrz świata Magnus Carlsen, który będzie bronił tytuł przeciwko pretendowi, którego wyłoni Turniej Kandydatów FIDE w marcu 2018.

Ostatni mecz o mistrzostwo świata, który odbył się w Nowym Jorku w 2016 roku, miał rekordową widownię, na którą złożyło się ogółem 1,5 miliarda ludzi.

Szachy cieszą się rosnącą popularnością na świecie i są jedyną grą, która jest pobrana na prawie każdym smartfonie. Tygodniowo setki milionów partii jest granych przez internet i regularnie więcej ludzi gra w szachy niż w golfa i tenisa razem.

Magnus Carlsen pomógł zmienić profil szachów globalnie, szczególnie od momentu jego koronacji w Meczu o Mistrzostwo Świata w Nowym Jorku, 2016. Szachy są teraz najpopularniejszą grą komputerową na świecie, mają olbrzymią widownię online rzędu setek milionów, która rośnie wykładniczo. Ostatni rozwój wirtualnej rzeczywistości pozwolił szachom wyjść na czoło i umożliwił widzom korzystanie z bogatych wrażeń za pośrednictwem platform pay-per-view i aplikcji na smartfony. Wszystkie oczy będą zwrócone na zagadkowego Carlsena, który broni swojego tytułu. Mając wyjątkowe uzdolnienie do gry w szachy, został arcymistrzem w 2004 roku w wieku 13 lat i 148 dni - co czyni go trzecim najmłodszym arcymistrzem w historii. Jest najwyżej ocenianym graczem na świecie oraz w historii szachów, z rankingiem 2881 w 2014 roku. I jest tematem uznanego przez krytyków fimu "Magnus" w serwisie Netflix.

Georgios Makropoulos, wiceprezydent FIDE, powiedział: "FIDE z przyjemnością przenosi Mecz do Londynu. Wiemy, że to miast kocha szachy, większość głównych gazet ma regularne kąciki szachowe i mamy nadzieję, że fanom spodoba się szansa zobaczenia walki największych umysłów na świecie o mistrzowski tytuł na żywo."

Ilya Merenzon, dyrektor generalny World Chess, właściciel praw komercyjnych do cyklu FIDE Chess Championship, powiedział: "Szachy są obecnie jedną z najpopularniejszych komputerowych gier na świecie, ale mają długą tradycję i wierzymy, że Londyn jest idealnym miejscem następnego meczu o mistrzostwo świata. Przekształcamy je, czyniąc je nowoczesnymi i modnymi, ale pamietając o tysiącletnich tradycjach - i mamy nadzieję przeprowadzić tę transformację z wdziękiem, jak czyni to Londyn."

"I, oczywiście, nie ma lepszej osoby, żeby wykonać pierwsze posunięcie w królewskiej grze niż członek królewskiej rodziny (gratulacje, książę Harry!" - dodał Merenzon.

World Chess ogłosiło dzisiaj, że są niezwykle podekscytowani powitaniem oficjalnego partnera PhosAgro, wiodącej firmy chemicznej, która podpisała długoterminowy kontrakt z World Chess.

Andrey Guryev, dyrektor generalny PhosAgro, Członek Rady Nadzorczej Federacji Rosyjskiej Szóstki, powiedział: "Długoterminowe sponsorowanie mistrzostw świata w szachach, które dziś podpisaliśmy, jest częścią ustalonego programu odpowiedzialności korporacyjnej PhosAgro, który wspiera edukację, naukę, medycynę i sport. Sponsorowaliśmy już mecz World Chess Championship 2014 w Soczi i World Chess Championship 2016 w Nowym Jorku i zobowiązujemy się to kontynuować. Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyboru miasta: Londyn to miejsce, gdzie spotykają się tradycja i nowoczesna technologia, a to jest właśnie nasza wizja przyszłości szachów. Nie mogę się doczekać rozpoczęcia gorączki szachowej w Londynie!"

Widące marki nadal wspierają cykl mistrzostw świata i będą reprezentowane w Meczu: Kaspersky Lab jako Official Partner Cybersecurity FIDE i World Chess; S.T. Dupont jako Official Writing Instrument i Isklar jako Official Water.