Jennifer Shahade, Garri Kasparov i Yasser Seirawan (zdjęcia: Grand Chess Tour)
Gdy zbliżamy się do finału, walka o pierwsze miejsce jest coraz bardziej wyrównana. Ponieważ Maxime Vachier-Lagrave nie zdołał zdobyć całego punktu, dołączyli do niego Levon Aronian i Viswanathan Anand, którzy wygrali swoje partie. Tych trzech prowadzi w turnieju wynikiem 4,5 z 7 i są ścigani przez Magnusa Carlsena, który ma tylko pół punktu mniej. Kilku liderów spotka się w następnych dwóch rundach. Zawodnicy jeszcze raz udowodnili, że przyjechali na ten turniej żeby grać i nie boją się ryzykować.
Viswanathan Anand - Ian Nepomniachtchi 1-0
Były mistrz świata odniósł drugie zwycięstwo w turnieju. Partia była teoretycznym Najdorfem, gdzie Anand wybrał wariant, w którym jest mistrzem. Jego przeciwnik był dobrze przygotowany i gra była zrównoważona, dopóki Nepomniachtchi nie postanowił oddać pionka za aktywną kontrgrę w końcówce wieżowej, zamiast grać obronnie. Niestety dla niego, kontrgra niewiele oferowała i wkrótce znalazł się w przegranej pozycji z mniejszym materiałem.
Hikaru Nakamura - Levon Aronian 0-1
Levon Aronian wybrał skomplikowany i obosieczny wariant w Partii Angielskiej. Jego wybór oznacza, że nawet grając czarnymi jest gotów walczyć i chciał zdobyć cały punkt. Aronian lepiej poradził sobie z komplikacjami pozycji. W trudnej pozycji Nakamura przeoczył taktyczne uderzenie, które natychmiast zauważył jego przeciwnik. W końcówce goniec przeciwko skoczkowi, w której Aronian miał pionka więcej, czterokrotny mistrz USA został zmuszony do poddania się.
Maxime Vachier-Lagrave - Sergey Karjakin ½
To była zdecydowanie najbardziej szalona partia rundy~. Karjakin zagrał nowinkę, o której Vachier-Lagrave wiedział i przygotował się do niej. Karjakin później przyznał, że przeglądał ten wariant godzinę przed partią, ale niewiele z tego zapamiętał. Powstała pozycja dawała czarnym wiele możliwości popełnienia błędu i przegrania partii w prawdziwie fenomenalny sposób. Rosyjski arcymistrz był w stanie policzyć wszystkie za i przeciw pozycji przy szachownicy i uratował pół punktu. Później na tweeterze powiedział, że miał wszystkie warianty do 38. posunięcia zanotowane, ale cały czas zużył na przypominanie ich sobie.
Welsey So - Fabiano Caruana ½
Mistrz USA, jak dotychczas, ma bardzo trudny turniej, przegrywając dwie partie. W wywiadzie po partii przyznał, że przegrane źle na niego wpłynęły i ostatnie kilka dni były dla niego psychologicznie trudne. Próbował pamiętać resztę turnieju i traktować tę partię jako partię pierwszej rundy. Partia była solidna i bez wydarzeń i żadna ze stron nie próbowała naciskać na wygraną. Wesley So chciał przyjść do siebie i bez trudu osiągnął remis. Caruana czuł, że nie jest to odpowiedni moment, żeby doganiać liderów.
Peter Svidler - Magnus Carlsen ½
Drugi raz w tym turnieju Magnus Carlsen stawił czoło Partii Szkockiej, ale tym razem z innym wynikiem. Ponownie mistrz świata nie wykorzystał przewagi pionka w końcówce. Obrona jego przeciwnika była prostolinijna i Carlsen niezbyt silno próbował wygrać, gdyż wiedział, że to nie zaowocuje. W wywiadzie po partii zapytano go, czy pokonał rozczarowanie z poprzedniej rundy. Bardzo żałował, że nie dostrzegł krytycznego momentu w partii, ale pozostaje optymistycznie nastawiony do swoich szans.
Partie