Turniej Masters

Wyniki

Carlsen, Magnus - Aronian, Levon ½-½
Caruana, Fabiano - Giri, Anish ½-½
Maghsoodloo, Parham - Keymer, Vincent ½-½
Praggnanandhaa, R - Erigaisi, Arjun ½-½
Van Foreest, Jorden- So, Wesley ½-½
Rapport, Richard - Abdusattorov, Nodirbek 0-1
Gukesh, D - Ding, Liren 0-1

Turniej Challengers

Warmerdam, Max - Pechac, Jergus 1-0
Mishra, Abhimanyu - Roebers, Eline 1-0
Tabatabaei, M. Amin - Adhiban, Baskaran ½-½
Donchenko, Alexander - Sindarov, Javokhir ½-½
L'Ami, Erwin - Supi, Luis Paulo ½-½
Yilmaz, Mustafa - Ivic, Velimir ½-½
Beerdsen, Thomas - Vaishali, Rameshbabu ½-½

 

Starsi, ale może nie lepsi

Jon Speelman, 15.01.2023

Ponieważ Wijk aan Zee rusza w ten weekend, możemy spodziewać się wspaniałej bitwy pokoleń ze „starą gwardią”, prowadzoną przez Magnusa Carlsena, Dinga Lirena i Fabiano Caruanę, w walce na polu, które obejmuje nie mniej niż pięciu nastolatków (w kolejności rosnącej): Dommaraju Gukesh, który skończy 17 lat dopiero w czerwcu, Rameshbabu Praggnanandhaa (17 lat), Nodirbek Abdusattorov i Vincent Keymer (obaj po 18 lat) oraz Arjun Erigaisi (19 lat).

Zdjęcia: Tata Steel Chess

Za moich czasów byłoby to całkowicie niemożliwe i nawet dziś zaryzykuję egzekucję w trybie doraźnym (kara, której jestem zwolennikiem za publiczne użycie u-word*), mówiąc, że musi to być bezprecedensowe: z pewnością młodzi szachiści grywali w grupie B?

Kiedy spojrzałem na styczniową listę FIDE najlepszych juniorów do lat 20, było to przerażające. Alireza Firouzja będzie miał 20 lat dopiero w czerwcu, a za nim kolejnych czterech z rankingiem ponad 2700: Gukesh, Erigaisi, Abdusattorov i kontrowersyjny Hans Moke Niemann; i kolejnych ośmiu z rankingiem ponad 2600, zaczynając od Keymera, Pragga i Nihala Sarina.

Pomyślałem więc, że przed oczekiwanym rozlewem krwi na morzu przyjrzymy się dzisiaj niektórym młodym potworom, które będą próbowały pożreć swoich starszych, ale może nie lepszych.

-----------------

*Idiom „u-word” oznacza w j. angielskim wszystkie słowa rozpoczynające się literą u. W tym przypadku unprecedented, czyli po polsku bezprecedensowe.