Turniej Kandydatów FIDE odbywa się od 16 czerwca do 5 lipca 2022 w Madrycie w Hiszpanii. Jest to dwukołowy turniej, w którym bierze udział ośmiu graczy. Po raz pierwszy odbędą się dogrywki w szachach szybkich i błyskawicznych między zawodnikami, ktorzy podzielą pierwsze miejsce. Współczynniki tie-breaków były używane w przeszłości – chociaż istniały przepisy dotyczące dogrywek, warunki potrzebne do ich wystąpienia oznaczały, że były one prawie niemożliwe.

Zawodnicy

Ian Nepomniachtchi, Teimour Radjabov, Jan-Krzysztof Duda, Alireza Firouzja, Fabiano Caruana, Hikaru Nakamura, Richard Rapport i Ding Liren. Sergey Karjakin odsiaduje sześciomiesięczny zakaz za entuzjastyczne poparcie dla rosyjskiej inwazji na Ukrainę, które złamała Kodeks Etyki FIDE – niedawna apelacja została odrzucona. Ding Liren zastąpił Karjakina, ale dopiero po spędzeniu całego miesiąca na grze w szachy, aby uzyskać liczbę partii, które rozegrał w ciągu ostatniego roku, do wymaganych 30.

Turniej Kandydatów FIDE wystartowali w Madrycie 17 czerwca. Zwycięzca turnieju zdobędzie prawo do walki o mistrzostwo świata w szachach na początku 2023 roku. Obecny mistrz świata w szachach Magnus Carlsen zakwestionował, czy może znaleźć motywację do ponownej obrony swojego tytułu, i chociaż wielu uważa to za raczej trudne do uwierzenia (w ten sam sposób, w jaki nie wierzymy, że bokser Tyson Fury przeszedł na emeryturę), ale niektórzy sekundanci Carlsena potwierdzili, że zrozumieli, że jego obrona tytułu przed Nepomniachtchim może z łatwością być jego ostatnią i wydaje się prawdopodobne, że Carlsen już postanowił wycofać się z gry w Mistrzostwach Świata. Jeśli tak, Carlsen zostanie zastąpiony przez zdobywcę drugiego miejsca w Madrycie.

Wyniki

Caruana, Fabiano - Nakamura, Hikaru 1-0
Radjabov, Teimour - Firouzja, Alireza ½-½
Duda, Jan-Krzysztof - Rapport, Richard ½-½
Ding, Liren - Nepomniachtchi, Ian 0-1

Pierwsza runda przyniosła niezwykle ważne zwycięstwo Iana Nepomniachtchi’ego nad Ding Lirenem. W Partii Angielskiej Ding nie zareagował poprawnie w kilku miejscach na aktywną grę Nepomniachtchiego i w końcu został przekonująco pokonany.

W drugiej partii Fabiano Caruana wygrał z Hikaru Nakamurą. To była bardzo dobrze rywalizowana gra między dwoma Amerykanami, w której Caruana ograł swojego przeciwnika, który nie popełnił żadnych naprawdę poważnych błędów.

Teimour Radjabov zremisował z Alirezą Firouzją w ożywionym meczu taktycznym, w którym zdołał zdobyć coś, zanim doszło do remisu.

Jan-Krzysztof Duda naprawdę powinien był pokonać Richarda Rapporta po tym, jak zaszokował go w debiucie i już po kilku ruchach uzyskał prawie wygraną pozycję, potem pozwolił wyrównać pozycję, a kilka ruchów później wygrywał ponownie, zanim równowaga i długa walka zaowocowały po 6 godzinach gry remisem w ostatniej partii dnia.

Partie