Wyniki

Giri, Anish - Duda, Jan-Krzysztof ½-½
Esipenko, Andrey - Van Foreest, Jorden 1-0
Karjakin, Sergey - Carlsen, Magnus ½-½
Vidit, Santosh Gujrathi - Praggnanandhaa, R 0-1
Caruana, Fabiano - Rapport, Richard 0-1
Shankland, Sam - Mamedyarov, Shakhriyar ½-½
Dubov, Daniil - Grandelius, Nils 0-1

Magnus Carlsen był zadowolony z szybkiego remisu czarnymi przeciwko Sergeyowi Karjakinowi w 10. rundzie Tata Steel Masters. Karjakin podejmował wczoraj różnego rodzaju ryzyko przeciwko Praggnanandhaa, ale dzisiaj nawet nie próbował przeciwko Carlsenowi. Do Carlsena nikt się nie zbliżył, Anish Giri zremisował, a Vidit Gujrathi przegrał z Praggnanandhaa w ostrej partii, którą miał szanse wygrać. Ostatni dzień wolny to czwartek.

Były lider Shakhriyar Mamedyarov zremisował z czarnymi w interesującej Partii Katalońskiej.

Anish Giri utrzymał się na drugim miejscu po zremisowaniu z Janem Krzysztofem Dudą w ostrym wariancie Partii Angielskiej, gdzie być może musiał być ostrożny.

Fabiano Caruana miał wzloty i upadki w turnieju, dziś znowu spadł, ponieważ przegrał z Richardem Rapportem. 21.Wd4 wygląda na poważny błąd, ale nie został od razu ukarany, a gorszej końcówki nie udało mu się uratować.

Andrey Esipenko określił swoje zwycięstwo z Jordenem Van Foreestem jako „dziwne”. Dość szybko zbudował zwycięską pozycję, nie znalazł najlepszego poosunięcia (32.g4) i znów musiał wygrywać. Van Foreest popełnił błąd z 44...Hc3? (44...Hg3+ i nie jest dużo gorzej dla czarnych) i przegrał w 60 posunięciach.

Dwaj zamykający tabelę również wygrali. Vidit Gujrathi z pewnością będzie bardzo wściekły na siebie za to, jak udało mu się przegrać z Praggnanandhaa. Vidit był lepszy w niezwykle ostrej grze, w której króle były na przeciwnych skrzydłach, radził sobie dobrze, ale niedokładne 31.We4 (31.Wd4) doprowadziło do naprawdę słabego 33.Hxh6, po którym przegrał. 36...Wd8 (36...Wa8!) znacznie zmniejszyły przewagę Praggnanandhaa i były błędy z obu stron przed pierwszą kontrolą czasu. W końcu Praggnanandhaa odniósł zwycięstwo w końcówce.

Wygrał też Nils Grandelius - z Daniilem Dubovem. Przypuszczał, że musi przegrywać w debiucie, ale chyba tak nie było, jednak wygrywał po 21.Ka2?, jednak w niedoczasie stracił wiele z tej przewagi i po posunięciu 43.Sxa5 pozycja jest wyrównana. Po 43.Sd2?! b4 44.cxb4? (44.c4) Dubov znów przegrywał i tym razem przegrał.

Tabela wyników

 

Partie

 

1000 Znaków do wykorzystania