W drugiej rundzie 84. Tata Steel Masters w Wijk aan Zee rozegrano dwie rozstrzygnięte partie, ale mogło ich być więcej, gdyż było kilka ostrych partii.

Wyniki

Carlsen, Magnus - Giri, Anish 1-0
Vidit, Santosh Gujrathi - Caruana, Fabiano ½-½
Mamedyarov, Shakhriyar - Esipenko, Andrey ½-½
Rapport, Richard - Van Foreest, Jorden 1-0
Karjakin, Sergey - Dubov, Daniil ½-½
Praggnanandhaa, R - Duda, Jan-Krzysztof ½-½
Shankland, Sam - Grandelius, Nils ½-½

Magnus Carlsen pokonał Anisha Giri’ego w ostrym wariancie Partii Katalońskiej, gdzie był w stanie stworzyć problemy, z którymi Holender nie mógł sobie poradzić niemal od razu po fazie debiutowej.

Magnus Carlsen pokonał Anisha Giri’ego po raz pierwszy w Wijk aan Zee, wyrównując swój wynik tutaj. Carlsenowi udało się postawić kilka poważnych problemów białymi w Partii Katalońskiej, zwłaszcza po poświęceniu jakości 16.Wxc6. 18...Sb6 wyrównywało według komputera i po przeoczeniu tego Giri był w poważnym niebezpieczeństwie, spędził dużo czasu po 20.Gxd5 (komputer zaleca finezyjne 20.Ge4 g6 21.Gxd5) wybierając 20.. .exd5 i straszną pozycję, która szybko się rozpadłs. Bez wątpienia próbował sprawić, by 20....Hxd5 działało, co wybrał komputer, ale też nie wygląda to zbyt ładnie.

Richard Rapport pokonał Jordena van Foreesta w partii, w której uzyskał niewielką przewagę, co doprowadziło do presji i decydującego błędu w końcówce.

Richard Rapport pokonał Jordena van Foreesta, gdy jego przeciwnik wykorzystał pomysł, który po prostu nie zadziałał w końcowce. Grający białymi Rapport był zaskoczony wyborem Obrony Słowiańskiej przez swojego przeciwnika i czuł, że nawet on musi być ostrożny. W pewnym momencie poczuł, że dxc4 jest właściwym wyborem dla czarnych i kiedy tak się nie stało, van Forest musiał bronić nieco nieprzyjemnej, choć obiektywnie raczej równej końcówki. Po 35.e4 dxe4 czarne powinny się utrzymać, ale w niedoczasie zagrano 35...Sd7? i czarnyeszybko straciły materiał i partię.

Shakhriyar Mamedyarov zagrał uderzająco agresywną grę z Andreyem Esipenko, ale w końcu po prostu przerwali grę i zgodzili się na remis.

Shakhriyar Mamedyarov zagrał 1. d4 Sf6 2. c4 e6 3. g4!?, co nigdy wcześniej nie było grane na przyzwoitym poziomie. Carlsen komentując grę powiedział, że „zurwałby” pionka i rzeczywiście musi to być krytyczny test. Andrey Esipenko dobrze sobie radził z dalszą agresją przeciwnika i być może miał okazje być znacznie lepszym, ale sprawdzili wszystko i w 26 posunięciu zgodzili się na remis w mniej więcej zrównoważonej pozycji.

Pozostałe partie zakończyły się remisem, a Sam Shankland stracił kilka okazji, aby pokonać swojego przeciwnika Nilsa Grandeliusa.

Partie