Wszystkie zdjęcia: Lennart Ootes – Tata Steel Chess Tournament 2022
W pierwszej rundzie Tata Steel Masters wygrali Jan-Krzysztof Duda z Richardem Rapportem, Jorden van Foreest z Nilsem Grandeliusem i Santosh Gujrathi Vidit z Samem Shanklandem. Były też ucieczki Daniila Dubowa przeciwko Shakhriyarowi Mamedyarovowi i Sergeya Karjakina przeciwko Fabiano Caruanie. Mistrz świata Magnus Carlsen miał wygodny remis z Andreyem Esipenko czarnymi. W sumie ekscytujący początek. Poniżej krótkie streszczenia wszystkich gier w grupie mistrzów.
Wyniki
Duda, Jan-Krzysztof - Rapport, Richard 1-0
Vidit, Santosh Gujrathi - Shankland, Sam 1-0
Van Foreest, Jorden - Grandelius, Nils 1-0
Caruana, Fabiano - Karjakin, Sergey ½-½
Giri, Anish - Praggnanandhaa, R ½-½
Dubov, Daniil - Mamedyarov, Shakhriyar ½-½
Jan-Krzysztof Duda wygrał bardzo ostry pojedynek z Richardem Rapportem w modnym londyńskim systemie. Gracze byli poza znaną teorią do siódmego posunięcia i początkowo Rapport, jeśli ktokolwiek, wydawał się mieć z tego co najlepsze. Zaczynając od 26...c5 Rapport wybrał zły plan, przesuwanie pionków na skrzydle hetmańskim było po prostu złym pomysłem, zamiast tego powinien kontynuować atak na skrzydle królewskim z 26...f5 lub 26...Hh2+ z co najmniej równą grą. Zaledwie kilka ruchów później pionki czarnych na skrzydle hetmańskim zostały zablokowane i białe rozpoczęły swój decydujący atak na skrzydle królewskim.
Wygrana ta dała Janowi-Krzysztofowi Dudzie po raz pierwszy 10. miejsce na liście rankingowej "na żywo". Gratulacje i mam nadzieję, że JKD na dłuuuuugi czas zadomowi się w pierwszej dziesiątce świata.
Ubiegłoroczny szokujący zwycięzca, Jorden van Forest, rozpoczął od wygranej z Nilsem Grandeliusem. To była zmienna walka, 15.c4!? Sb4?! dały lepszą pozycję białym, ale wokół posunięcia 30 zrobiło się bardzo skomplikowanie i mniej więcej równo, 32...Gc4? okazało się bardzo złym dla Grandeliusa i przed posunięciem 40 van Foreest miał zdecydowaną przewagę.
Santosh Gujrathi Vidit zdobył niewielką inicjatywę po debiucie przeciwko Samowi Shanklandowi, a w późniejszej grze końcowej rozpoczynającej się w posunięciu 21, zadanie Shanklanda było trudne, mimo że był bliski wyrównania na różnych etapach, 33...f6 wydaje się złe i w ruchu 40 Vidit wszedł w fazę konwersji, ostatecznie wygrywając w ruchu 73, chociaż pozwalał na więcej kontrowania niż powinien.
Praggnanandhaa zagrał przeciwko Partii Angielskiej Anisha Giri’ego energicznie, co zapewniło mu remis czarnymi w 44 posunięciach.
Shakhriyar Mamedyarov czarnymi pozwolił Daniilowi Dubovowi uratować się w ostrej obronie-merańskiej. 14.e4 Dubowa jest po prostu złe, a 26...Ge3 zakończyłoby dobrą partię Mamedyarova, zamiast tego jego 36...Wd8? - prawdopodobnie przeoczył, że Gd6 białych może pokryć g3 w niektórych liniach - pozwoliło Dubovowi na prawie wyrównanie. Wyczuwając, że właśnie wyszedł z więzienia, Dubov zaoferował remis, który został zaakceptowany.
Magnus Carlsen przegrał z Andreyem Esipenko w zeszłym roku i dzisiaj z pewnością był pełen szacunku. Esipenko czuł, że Carlsen zaczyna go ogrywać i miał nadzieję - ale nie spodziewał się - że z 20.Ga5 dostanie remis przez powtórzenie. Carlsen nie sądził, że ma coś lepszego niż zaakceptowanie.
Fabiano Caruana zaskoczył Sergeya Karjakina bocznym wariantem Gambitu Hetmańskiego i stopniowo ograł swojego rosyjskiego przeciwnika, komputery uważają, że super dziwne 22.f4 wygrywa dla białych, bardziej realistycznie - Karjakin miał szczęście po 29...c5, gdyż jego pozycja byłaby raczej zła po 30.bxc5. Zamiast tego Caruana zagrał 30.dxc5 z natychmiastową rówmowagą.
Partie