Siódma partia Mistrzostw Świata FIDE w Szachach w Dubaju pomiędzy Ianem Nepomniachtchim – dziś z białymi figurami – a Magnusem Carlsenem zakończyła się dość spokojnym remisem. Po szóstej partii maratońskiej to chyba nie była taka niespodzianka. To sprawia, że Carlsen prowadzi 4-3 w połowie meczu.

Nepomniachtchi nadal uderzał w solidną Partię Hiszpańską Carlsena i ponownie wybrał 8.a4, w odpowiedzi na co Carlsen powtórzył ruch 8...Wb8, który zagrał w partii 5. 11.d3 było nową próbą Nepomniachtchiego, ale po partii zasugerował, że jego zespół nie znalazł nigdzie zbyt wiele, by przetestować Wb8.

W partii pojawiły się dwie kluczowe decyzje dla Nepomniachtchi’ego:

Po pierwsze 14.Sxf6+ - zagrane po 13 minutach namysłu - co złagodziło napięcie w pozycji, gdy 14.Ge3 (nie jedyna alternatywa) utrzymywałoby pozycję bardziej skomplikowaną.

Po drugie, 18.cxd4 (7-minutowy namysł), podczas gdy 18.Sxd4 prawdopodobnie utrzymałoby grę trochę dłużej, to było przedmiotem krótkiej dyskusji między graczami po meczu. Tak jak było po 20....c5, pozycja nie tylko stała się całkowicie wyrównana, ale figury zostały szybko wymienione, co szybko zakończyło partię.