Mistrzostwo Świata w Szachach 2021 to trwający mecz między panującym mistrzem świata Magnusem Carlsenem i pretendentem Ianem Nepomniachtchim, mający na celu wyłonienie mistrza świata w szachach. Odbywa się pod auspicjami FIDE i jest rozgrywany podczas Expo 2020 w Dubai Exhibition Centre w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, od 24 listopada do 16 grudnia 2021 r. Mecz został pierwotnie zaplanowany na drugą połowę 2020 roku, ale został przełożony do 2021 roku z powodu „pandemii” COVID-19.

Pretendentem jest Ian Nepomniachtchi, który zakwalifikował się, wygrywając Turniej Kandydatów, ośmioosobowy turniej dwukołowy rozgrywany w Jekaterynburgu w Rosji. Turniej, pierwotnie zaplanowany na 15 marca do 5 kwietnia 2020 r., został wstrzymany na półmetku 26 marca 2020 r. z powodu „pandemii” COVID-19. Druga połowa turnieju została rozegrana między 19 kwietnia a 27 kwietnia 2021 r., także w Jekaterynburgu.

Prawa organizacji meczu należą do World Chess, partnera handlowego FIDE.

Mecz składa się z 14 partii i dogrywek. Liczba  partii została zwiększona z 12 (w każdym meczu o mistrzostwo świata od 2006 roku) do 14 po tym, jak wszystkie 12 regularnych partii zostało zremisowanych w poprzednim meczu w 2018 roku.

Pula nagród wynosi 2 miliony euro podzielone 60% dla zwycięzcy i 40% dla przegranego. Jeśli mecz zakończy się remisem po 14 klasycznych grach, zwycięzca dogrywki otrzyma 55% puli, a przegrany – 45%.

Głównym arbitrem jest Mahdi Abdulrahim ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a zastępcą arbitra jest Andy Howie ze Szkocji.

Regulamin meczu

Kontrola czasu dla każdej partii to 120 minut na pierwsze 40 ruchów, następnie 60 minut na następne 20 ruchów i 15 minut na resztę partii, z przyrostem 30 sekund na posunięcie, począwszy od posunięcia 61.

Mecz składa się z 14 gier, a wynik co najmniej 7½ wygrywa mistrzostwa świata bez konieczności rozgrywania dogrywek. Jeśli wynik jest równy po 14 meczach, rozegrane zostaną partie z szybszą kontrolą czasu:

4 szybkie partie po 25 minut każda + 10 sekund za posunięcie, począwszy od pierwszego posunięcia. Jeśli gracz zdobędzie 2½ punktu lub więcej, wygrywa mistrzostwo.

Jeśli wynik jest równy po szybkich partiach, zostanie rozegranych do 5 minimeczów składających się z 2 partii błyskawicznych.

Kontrola czasu to 5 minut + 3 sekundy za posunięcie. Jeśli któryś z graczy wygra jeden z tych minimeczów, dogrywka kończy się i wygrywa mistrzostwo.

Jeśli wszystkie 5 minimeczów błyskawicznych zakończą się remisem, zostanie rozegrany 1 mecz nagłej śmierci (Armageddon), w którym grający czarnymi na 4 ninuty i wygrywa cały mecz w przypadku remisu, a grający białymi ma 5 minut. Od 61 posunięcia dolicza się 2 sekundy za posunięcie.

Gracze nie mogą zgodzić się na remis przed 40. ruchem czarnych.

Żądanie remisu przed tym terminem jest dozwolone tylko przez arbitra, jeśli nastąpi trzykrotne powtórzenie pozycji.

Wyniki w poprzednich partiach między Carlsenem a Nepomniachtchim

Przed meczem Nepomniachtchi i Carlsen rozegrali ze sobą 13 partii z klasyczną kontrolą, z których Nepomniachtchi wygrał 4, a Carlsen 1, zprzy 8 remisach.

Ostatnia partia, podczas turnieju Norway Chess w 2021 roku, zakończyła się remisem. Kilka z tych partii zostało rozegranych, gdy byli młodsi, a w nowszych (poprzednie 5 lat) ich bezpośredni wynik to 1 zwycięstwo każdego z nich i 4 remisy.

Sekundanci

Nepomniachtchi'emu pomagają sekundanci Sergey Yanovsky, Vladimir Potkin i Sergey Karjakin.

Sekundanci Carlsena nie zostali upublicznieni, chociaż uważa się, że pracują dla niego Peter Heine Nielsen i Laurent Fressinet.

 

1000 Znaków do wykorzystania