17-letni Alireza Firouzja samotnie prowadzi w Tata Steel Masters wynikiem 5,5 z 8 po zwycięstwie nad Pentalą Harikrishną. W nagłówkach jednak znalazł się Andrey Esipenko, który pokonał Magnusa Carlsena w ich pierwszej partii. Esipenko prawdopodobnie zaskoczył Carlsena bardzo agresywnym wariantem Obrony Sycylijskiej i wkrótce Carlsen dostał podejrzaną pozycję, która została zniszczona przez wygrywającą ofiarę 17. Scxb5, zdobywającą materiał. Pozostałe partie zremisowano. W partii Caruana-Giri grano wariant Jobavy w systemie londyńskim, David Anton przeoczył bardzo dobrą szansę na pokonanie w grze środkowej Jana-Krzysztofa Dudy, Nils Grandelius żałował, że nie naciskał mocniej po kontroli czasu przeciwko Radosławowi Wojtaszkowi, Alexander Donchenko zagrał solidną Partię Katalońską przeciwko Aryanowi Tariemu, a Jorden Van Foreest zremisował obronę Mollera w Partii Hiszpańskiej czarnymi przeciwko Maxime'owi Vachier-Lagrave.

 

Na tym zdjęciu, zrobionym podczas Memoriału Tala 2013, 11-letni Andrey Esipenko stoi obok wkrótce przyszłego mistrza świata Magnusa Carlsena.

Disiaj, prawie 8 lat później, Esipenko pokonał Carlsena i nazwał ten dzień jednym z najlepszych w życiu.

Partia Esipenko-Carlsen

Andrey Esipenko pokonał mistrza świata Magnusa Carlsena w zdecydowanym stylu w ósmej rundzie turnieju Tata Steel. Po niespodziewanym zwycięstwie w pierwszej rundzie z Allirezą Firouzją, Carlsen zremisował sześć kolejnych partii i przyszedł walczyć w ósmej rundzie. Ale to Esipenko przejął inicjatywę, wytrącając Carlsena z równowagi od samego początku.

Carlsen zbił pionka Esipenko i następnie zagrał niezwykłe 12. … Gb7 było obiektywnie lepszym posunięciem). Od tego momentu Carlsen ryzykował – miał duże opóźnienie w rozwoju i nie mógł sobie pozwolić na jakikolwiek błąd i, niestety, doszło do błędu prawie natychmiast. 16 … Sc6? (prawdopodobnie należało spróbować 16. … Sc5) przegrywa z powodu natychmiastowej ofiary figury 17. Scxb5 – Carlsen trochę się skręcał, ale od tego momentu stał na straconej pozycji.

Carlsen wspomniał o kryzysie formy po pewnych niepowodzeniach w turniejach online w okolicach Bożego Narodzenia, wydawał się być w rozsądnej formie na początku Tata Steel Masters, ale po kilku straconych okazjach było już jasne, że jest daleki od swojej najlepszej formy, jego dzisiejsza strata nie była prawdziwą niespodzianką. Nie pomniejsza to sukcesu Esipenki, który bezbłędnie wykorzystał swoją szansę.

18-letni Esipenko był wyraźnie oszołomiony po meczu - bardzo szczęśliwy, ale jeszcze to do niego nie dotarło. „Myślę, że to jeden z najlepszych dni w moim życiu” - Andrey Esipenko dodał, że „Zdecydowanie potrzebuję dnia odpoczynku”. i jak spędzi ten dzień? „Myślę, że pójdę do supermarketu”.

Tarjei J. Svensen na Twitterze @TarjeiJS podajea interesujące statystyki związane z Carlsenem. To jest: "- Pierwsza przegrana Carlsena z nastolatkiem od 16-letniego Giriego pokonującego go w Wijk aan Zee w 2011. - Szósta porażka Carlsena w najwyższej grupie #TataSteelChess: - Pierwsza przegrana w turnieju od '17, zdobywając + 16 = 35 -0 w tym okresie. - Jego pierwsza strata przeciwko opozycji poniżej 2700 od 2015 roku. "

Wszystkie partie rundy

Alireza Firouzja ponownie był ostatnim zawodnikiem, który ukończył grę, tym razem pokonując Pentalę Harikrishnę w długiej końcówce czarnymi. Wariant wymienny Obrony Słowiańskiej ma reputację oferującego bardzo mało czarnym, a białym szansę na nacisk przy niewielkim ryzyku. Wydaje się, że pierwszym punktem zwrotnym było 33. f4? Wc6, po którym białe miały kłopoty. Harikrishna powinien był zagrać 36.Wxg6, gdzie prawdopodobnie nie jest dużo gorszy, a potem 37.Sf4? było po prostu bardzo złe, po którym czarne właśnie wygrywają. Jednak technika Alirezy nie była tak wspaniała, gdyż 47 ... Kg6? 48.Wh7 jest prawie równe, ale po tym białe nie miały już szans.

Fabiano Caruana grał na wariant Jobavy w systemie londyńskim przeciwko Anishowi Giri i walka zakończyła się remisem. Caruana zastanawiał się, czy lepiej radził sobie w kłopotach z czasem od Giriego, ale wydaje się, że nie o to chodziło.

Radosław Wojtaszek prawdopodobnie miał nadzieję zaskoczyć Nilsa Grandeliusa swoim wyborem Obrony Caro-Kann, ale zamiast tego stanął przed bardzo rzadkim 7.Gd3. Nastąpiła żywiołowa walka, w której Wojtaszek na początku był lepszy, ale stopniowo Grandelius przejął przewagę i po ruchu 40 pomyślał, że jest lepszy "i powinien móc grać przez bardzo długi czas, ale z drugiej strony bardzo ciężko się przebić, ale tak jak grałem, nie mogłem znaleźć żadnego planu i postanowiłem po prostu powtórzyć posunięcia. To zdecydowanie stracona szansa po ruchu 40". Gra została zremisowana w 55 ruchach.

Aleksander Donczenko zagrał solidną odmianę katalońskiej obrony, nie sądząc, by dawał zbyt wiele białym i to naprawdę okazało się, że tak było w przypadku Aryana Tari.

Jorden Van Foreest grał w obronie Neo-Mollera przeciwko Maxime'owi Vachier-Lagrave'owi, nastąpiła żywiołowa gra figur, ale po posunięciu 27 doszło do remisowej końcówki wieża+pionek.

David Anton stracił bardzo dobrą okazję do pokonania Jana-Krzysztofa Dudy, gdy wywalczył dużą przewagę po debiucie. Należało grać 32 ... d5 lub 33 ... d5, a kiedy tak się nie stało, gra stała się wyrównana i ustalono remis.