Tytuł zapożyczyłem od artykułu Radosława Jedynaka, który dotyczył nieprawidłowości w działalności Polskiego Związku Szachowego w pierwszych latach tego stulecia. Od tamtego czasu niewiele się zmieniło, PZSzach swoje, a szachiści swoje. Aktualne więc jest pytanie: Czy PZSzach jest dla szachistów, czy szachiści są dla PZSzach-u?

Do rozpoczęcia tego cyklu skłoniła mnie kontrowersyjna decyzja Przewodniczącego Komisji Młodzieżowej PZSzach Pawła Dudzińskiego o przyjęciu w skład Komisji Jerzego Konikowskiego i dyskusja na fb. Podzielam zdanie tych dyskutantów, którzy są oburzeniu tą decyzją.

MAT, zgodnie ze sprawozdaniem PZSzach, kosztował ponad 77.000 zł za 8 numerów. Sprzedano za 25.000 zł, czyli deficyt wynosi ponad 52.000 zł. Dlatego MAT ma być zamknięty w 2017 i planowana jest  wersja elektroniczną, której nikt nie kupi - starsi mają swoje przyzwyczajenia, młodzież niczego nie czyta. Czołówka na pewno niczego nie napisze, chyba że czasem zostanie zmuszona. A współzałożyciel MATa, Mateusz Bartel, właśnie z powodu pojawienia się w składzie redakcji Jerzego Konikowskiego, publicznie przyrzekł więcej nie dawać swego wkładu w rozwój czasopisma.

Tutaj można by spekulować, czy ta zamiana jest korzystna dla rozwoju czasopisma. Osobiście wolę sposób pisania Mateusza Bartla.

Na początek chciałbym zaspokoić swoją ciekawość, podobnie jak Jerzy Konikowski na swoim blogu:

Skoczek2 12 lutego 2017 o godz. 09:55

Jeśli osobą, która wrzuciła ten film to rzeczywiście „ten” Adam Dzwonkowski, to rodzi się pytanie czy był tam jako osoba zaproszona czy prywatnie? Czy zapłacił za wyjazd do Nowego Jorku z kasy związkowej (FIDE, PZSzach, ECU, etc) czy prywatnej? Wszak jest zarówno wiceprezesem PZSzach oraz członkiem Komisji FIDE ds. imprez mistrzowskich. Dziwna koincydencja, bo w tym samym czasie na tej imprezie przebywał ktoś z portalu ChessBrains.pl a w Przeglądzie Sportowym napisano „podsumował pojedynek przebywający w Nowym Jorku wiceprezes PZSzach oraz członek Komisji FIDE ds. imprez mistrzowskich Adam Dzwonkowski”. Mam nadzieję, że to nie „ten” Adam Dzwonkowski, bo dziwne by było, że najpierw nie podzielił się zdjęciami z portalem PZSzach lecz wrzucił je do ChessBrains. „Fotografie z ChessBrains.pl. Administratorzy strony ChessBrains.pl udostępnili nam nowe fotografie z 7. i trwającej właśnie 8. rundy meczu – dziękujemy! Poniżej zamieszczamy kilka z nich” http://pzszach.pl/2016/11/24/mecz-o-mistrzostwo-swiata-carlsen-karjakin/.

Kto pokrył koszty wyjazdu Adama Dzwonkowskiego do Nowego Jorku? Jeśli na ten cel zostały użyte środki społeczne, to lepiej byłoby je przeznaczyć choćby na szkolenie juniora. Bo 58-sekundowe wideo i jedno zdjęcie to trochę za mało na tak daleką podróż. Jeśli Prezes Adam Dzwonkowski pojechał na własny koszt, to przepraszam za te niewłaściwe pytania.