Zdjęcie ze strony Tata Steel Chess 2020 na fb

Fabiano Caruana został samodzielnym zwycięzcą 82. Tata Steel, uzyskując wynik 10 z 13. Jest to jego pierwsze zwycięstwo w Grupie Masters, choć poprzednio wygrał grupy B i C.

Występ Caruany był jednym z najlepszych w historii turnieju. Caruana wyrównał rekord 10 z 13, który został osiągnięty przez Garry’ego Kasparowa w 1999 roku i Magnusa Carlsena w 2013 roku. Wyprzedził drugiego zawodnika w tabeli, Magnusa Carlsena, o dwa punkty i jest to największa różnica między pierwszym a drugim zawodnikiem w historii. Cofając się, warto odnotować rekord Korchnoi’a 12 z 15, 3 punkty więcej niż wynik Portischa, Tala i Horta w 1968 roku i Olafsson (1959) i Euwe (1952) wygrali 9-rundowe turnieje z przewagą dwóch punktów.

Caruana ponownie jako ostatni zakończył grę. Artemiev miał remisowe szanse prawie do końca, ale długo bronił się i w końcu popełnił błąd.

Wesley So zagrał remisowy Debiut Czterech Skoczków przeciwko Magnusowi Carlsenowi. Szybko przeszli kontrolę czasu i zgodzili się na remis po 52 posunięciach, co dało Carlsenowi drugie miejsce i potwierdziło trzecie miejsce So. Anish Giri w partii z Jordenem Van Foreestem walczył o ustanowienie, kto jest wyżej z Niderlandów i Van Foreest wygrał, mając o pół punktu więcej, dzieląc czwarte miejsce. Partie Duda-Anand, Firouzja-Dubov i Kovalev-Vitiugov zakończyły się szybkim remisem. Yu Yangyi też zremisował z Xiongiem.

Carlsen jest rozczarowany swoim wynikiem w klasycznych szachach od kilku miesięcy. Według Tarjei J. Svensena (@TarjeiJS na twitterze) „Carlsen rozegrał 168 klasycznych partii od stycznia 2018, uzyskując wynik +53 =113 -2 przeciwko graczom ze średnim rankingiem 2748. Przegrał w 2018 roku tylko dwie partie z So i Mamedyarovem.” Jego remis z So był 120. partią bez przegranej. Carlsen następnie zagra w Grenke Chess Classic w Karlsruhe/Baden Baden w dniach 11-20 kwietnia 2020.

Jan-Krzysztof Duda narobił polskim kibicom apetytu na więcej po turniejach szachów szybkich i blitza, więc jego gra w tym turnieju trochę rozczarowała, choć, obiektywnie, osiągnął wynik prawie na swoim poziomie. Ale apetyt rośnie w miarę jedzenia, dlatego z niecierpliwością czekamy na jego występ w Prague Masters 2020 w dniach 12-21 lutego 2020.

Partie

 

1000 Znaków do wykorzystania