GM Fabiano Caruana dodał do swojego roku zwycięstw Puchar Sinquefield 2023. W swojej ostatniej rundzie przeciwko GM Richardowi Rapportowi Caruana połączył strategiczną przejrzystość z dynamiczną realizacją, aby przełamać obronę przeciwnika. Caruana zdominował Grand Chess Tour 2023, wygrywając cały cykl wraz z trzema z czterech turniejów, w których brał udział: Superbet Classic Rumunia, Saint Louis Rapid & Blitz i Sinquefield Cup.

Wyniki końcowe

Fabiano Caruana zgarnął 100 000 dolarów oprócz nagrody wynoszącej 100 000 dolarów za pierwsze miejsce w Grand Chess Tour. Zastanawiał się nad swoim niewiarygodnym finiszem:

Rzeczywiście pamiętam zeszły rok. Ponieważ w zeszłym roku przyjechał Alireza, wygrał Rapid & Blitz, wygrał Sinquefield Cup i wygrał Grand Chess Tour. Pamiętam, że pomyślałem: to jest niesamowite. Nigdy nie mogę marzyć o zrobieniu tego. W tym roku zrobiłem to samo, co on.

Caruana jest w świetnej formie i powinien ją utrzymać w Turnieju Kandydatów. Faktycznie, jest prawdopodobne, że w Turnieju Kandydatów znajdzie się czterech Amerykanów. W chwili obecnej wydaje się, że miejsce z rankingu jest nieosiągalne dla Wesley’a So.

Obecnie drużyna amerykańska dominuje nad resztą świata: czterech zawodników w pierwszej dziesiątce i dziesięciu w pierwszej setce.