www.tatasteelchess.com

GM Jan-Krzysztof Duda, zdjęcie: New in Chess

Tegoroczny turniej w Wijk aan Zee wzbudza wielkie zainteresowanie wśród polskich szachistów, przede wszystkim dzięki Janowi-Krzysztofowi Dudzie. Tak o nim napisali organizatorzy turnieju:

Czytanie o 14 uczestnikach turnieju prowadz do dużej liczby słów „cudowne dziecko”. Podobnie jak wielu innych w tej grupie, Duda zdobył tytuł arcymistrza we wczesnym wieku: 15 lat i 21 dni. Obecny mistrz Polski ma już imponującą listę najważniejszych osiągnięć w karierze, takich jak dzielone pierwsze miejsce w Mistrzostwach Świata Juniorów w 2015 roku, za co otrzymał srebrny medal, przegrywając z Antipovem w dogrywce.

Rok 2018 stał się dla Dudy rokiem jego międzynarodowego przełomu. Poza zwycięstwem w silnych mistrzostwach krajowych (przed Wojtaszkiem) zajął 4 miejsce w Dortmundzie i bardzo dobrze spisał się na Olimpiadzie Szachowej w Batumi, gdzie na pierwszej szachownicy zremisował przeciwko elitarnym graczom: Levon Aronian, Viswanathan Anand, Fabiano Caruana, Shakhriyar Mamedyarov i Sergey Karjakin. W 2014 roku Duda zdobył 7 z 13 punktów w jedynym dotychczasowo turnieju Tata Steel Chess Challengers. Nadszedł czas, aby zobaczyć go na najwyższym poziomie w Wijk aan Zee! W Mistrzostwach Świata w Blitza w St. Petersburg (29 i 30 grudnia 2018) Duda udowodnił, że jest gotowy, zajmując drugie miejsce za zwycięzcą Magnusem Carlsenem z niesamowitym wynikiem 16,5 z 21, co normalnie wystarczyloby do zwycięstwa, ale Carlsen jest – oczywiście – Carlsenem i wygrał z wynikiem 17 z 21.

Turniej 2019 Tata Steel Masters jest kołowym turniejem, w którym bierze udział 14 zawodników. Wśród nich jest sześciu graczy z pierwszej dziesiątki świata, w tym mistrz świata Magnus Carlsen i byli mistrzowie świata Vladimir Kramnik i Vishy Anand. Tradycyjnie turniej odbywa się w Wijk aan Zee, Holandia, rundy odbędą się w Aljmaar (16 stycznia) i Leiden (23 stycznia). Kontrola czasu wynosi 100 minut na pierwsze 40 posunięć, następnie 50 minut na 20 posunięć i 15 minut na resztę partii z dodaniem 30 sekund na każde posunięcie, poczynając od pierwszego. Jeśli dwóch graczy podzieli pierwsze miejsce, odbędzie się dogrywka składająca się z dwóch partii błyskawicznych (5+3), a jeśli nadal kolejność nie zostanie ustalona, zostanie rozegrana partia Armageddon, choć nagrody pieniężne zostaną równo podzielone.

Uczestnicy Tata Steel Masters 2019

Turniej rozpoczyna się w sobotę, 12 stycznia.