Ostatni turniej cyklu Grand Chess Tour 2018 odbędzie się w Londynie w dniach 11-17 grudnia. Poprzednie turnieje tego cyklu można zobaczyć tutaj. Strona London Chess Classic

Te turnieje wyłoniły czterech finalistów, którzy rozegrają turniej systemem pucharowym. Fundusz nagród wynosi $300.000.

Mecze półfinałowe gości pionierska firma sztucznej inteligencji, DeepMind w londyńskiej centrali Google. Następnie akcja przeniesie się do tradycyjnego miejsca rozgrywek London Chess Classic, Kensington Olympia.

Każdy mecz zostanie rozegrany między dwoma graczami i będzi składał się z dwóch klasycznych partii, dwóch rapidów i czterech partii błyskawicznych. Wszystkie partie w każdym meczu muszą być rozegrane, nawet jeśli mecz rozstrzygnie się wcześniej. Wszystkie partie (z wyjątkiem partii Armageddon w dogrywce) będą zgloszone do rankingu FIDE i do Uniwersalnego Systemu Rankingowego (URS).

Kolory w partiach klasycznych będą wylosowane. Gracz, który ma białe w klasycznej partii nr 1 będzie grał czarnymi w rapidzie i partiach błyskawicznych nr 1 i 3.

Zawodnicy zostali skojarzeni zgodnie z klasyfikacją końcową Grand Chess Tour po 2018 Sinquefield Cup:

Półfinałowy mecz nr 1 – 1. miejsce przeciwko 4. miejscu
Półfinałowy mecz nr 2 – 2. miejsce przeciwko 3. miejscu.

Partie klasyczne zostaną rozegrane z kontrolą czasu 100 minut na 40 posunięć, następnie 60 minut na zakończenie partii z 30-sekundowym opóźnieniem od pierwszego posunięcia. Partie szachów szybkich mają kontrolę czasu 25 minut z 10-sekundowym opóźnieniem od pierwszego posunięcia. Partie błyskawiczne mają kontrolę czasu 5 minut z 3-sekundowym opóźnieniem od pierwszego posunięcia.

W partiach klasycznych można zdobyć 6 punktów za wygraną, 3 punkty za remis i 0 punktów za przegraną. W partiach szybkich – 4 punkty za wygraną, 2 punkty za remis i 0 punktów za przegraną. W partiach błyskawicznych – 2 punkty za wygraną, 1 punkt za remis i 0 punktów za przegraną.

W każdym meczu można więc zdobyć 28 punktów (6 punktów x 2 klasyczne partie, 4 punkty x 2 partie szybkie i 2 punkty x 4 partie błyskawiczne).

Półfinały zostaną rozegrane w dniach 11-13 grudnia, początek: 14:00. 14 grudnia jest dniem odpoczynku. 15 i 16 grudnia zostaną rozegrane finałowe klasyczne partie, a 17 grudnia – partie szachów szybkich i błyskawicznych, dogrywki (jeśli będą konieczne) i zakończenie Grand Chess Tour 2018.

W przypadku dogrywek zostanie rozegrany mecz szachów szybkich składający się z dwóch 10-minutowch partii z 5-sekundowym opóźnieniem od pierwszego posunięcia. W przypadku remisu zostanie rozegrana partia Armageddon.