Colin McGourty, chess24, 1.10.2018

Mistrz świata Magnus Carlsen zaskoczył w poniedziałek, kiedy dołączył do hiszpańskiej transmisji Olimpiady chess24 i spędził 90 minut na omówienie akcji Rundy 7. Opowiedział o swoim przygotowaniu do meczu o mistrzostwo świata i ujawnił, że niepokoi go to, że pierwsze miejsce, które utrzymuje przez ostatnie siedem lat, może być zagrożone. Omówił imponujące występy Jana-Krzysztofa Dudy i polskiej ekipy oraz ujawnił, co myśli o słabym występie Rosjan.

To był szczególny dzień komentarza na temat Olimpiady w Batumi. W języku angielskim zwykli komentatorzy Sopiko Guramishvili i Ivan Sokolov zostali zastąpieni przez jeden dzień legendarnymi siostrami Polgar. Ciężko jest to przebić, ale do hiszpańskiej transmisji GM Pepe Cuency, który relacjonuje na żywo z Batumi, dołączył przez Skype'a nie kto inny, jak mistrz świata Magnus Carlsen! Poniżej możesz obejrzeć jego pełny 90-minutowy występ:

Oczywiście komentarz był pełen konkretnej analizy aktualnych pozycji w dużych partiach rundy  (zobacz pełną akcję tutaj), ale był też pełen ogólnych informacji o szachach. Na przykład, kiedy Li Chao z Chin walczył o znalezienie zwycięskiego planu przeciwko Antonowi Korobowowi z Ukrainy:

To jest niebezpieczne. Również w tej partii zegar tyka, myślę, że jest teraz 11 ruchów do kontroli czasu, a jeśli nie znajdziesz czegoś, jesteś sparaliżowany i po prostu siedzisz i myślisz "gdzie jest moja wygrana?"zamiast robić coś praktycznego, co pozwala zachować dużą część twojej przewagi. W ten sposób przegrywasz!

Oto kilka najważniejszych informacji z komentarza:

O tym, jak idzie jego przygotowanie do Mistrzostw Świata

To idzie. Będę grał w Klubowym Pucharze Europy za około dwa tygotnie. Jestem bardzo podekscytowani naszym zespołem z Valerenga – to naprawdę fajna grupa graczy i ludzi. Potem będę miał sesję treningową, a teraz odprężam się, staram się nadążyć za tym, co się dzieje i mieć kondycję w Londynie.

O tym, czy czuje presję Caruanyzbliżającego się do jego pierwszego miejsca

Chciałbym dać ci nudną, politycznie poprawną odpowiedź, ale prawda jest taka, tak, to mi przeszkadza! Jestem numerem jeden w rankingach każdego dnia od siedmiu lat i nieprzyjemnie jest mieć go i, przypuszczam, także Shakhriyara oddychających za plecami. No cóż,  mam nadzieję, że nie złapie mnie, to jest pewne! Wygląda na to, że dzisiaj nie wygra, ale kto wie.

O 20-letnim Janie-Krzysztofie Dudzie

Myślę, że ciągle ma długą drogę, jeśli chodzi o doświadczenie i zrozumienie, ale nadrabia wiele energią i optymizmem. Jego partie są ciekawe, gdyż zawsze na to idzie, nigdy nie gra na remis.

 

Jan-Krzysztof Duda przed pierwszym posunięciem przeciwko Shakhriyarowi Mamedyarovowi, zdjęcie: David Llada, oficjalna strona

O ponadprzeciętnym wyniku polskiego zespołu

Nawet nie myślę, że Tomczak jest młodym graczem – myślę, że jest już od dłuższego czasu. Niedawno zrobił skok, a to zabawne, poza Dudą (i Wojtaszkiem) reszta zespołu, przynajmniej ze względu na ranking, jest słabsza niż dawniej – starzy faceci jak Bartel i Soćko już nie grają, Krasenkow, oczywiście, chociaż to było dość dawno temu. Piorun zrobił skok, a Dragun gra bardzo dobrze. Nie wierzę, że wygrają olimpiadę – powiedziałbym, że w tej chwili Stany Zjednoczone wciąż są faworytem, pod warunkiem, że przynajmniej zremisują z Azergejdżanem – ale fajnie jest zobaczyć, że taki zespól jak Polska może tak dobrze to robić. Zawsze czułem, że polski zespół jest tak samo silny jak my, zespół norweski i daje to nam nadzieję!

 

Magnus: „Ayayay, to jest dla mnie zbyt skomplikowane!” Co my możemy powiedzieć?

O mistrzu świata juniorów Parhamie Maghsoodloo

Pepe: Co myślisz o Maghsoodloo? Mówi, że pracuje 20 godzin dziennie.

Magnus: Więc powinien spać więcej!

 

Dodaj komentarz