Najlepsi gracze są tak dobrze przygotowani w erze komputerów i tak biegli w defensywie, że bardzo trudno jest ich pokonać. Ponadto, niektórzy elitarni gracze w najsilniejszych turniejach unikają ryzyka i wolą raczej nie przegrać, niż podejmować ryzyko, żeby wygrać.
Tak nie jest w przypadku Turnieju Kandydatów, aktualnie odbywającym się w Berlinie. W pierwszych siedmiu rundach 40 procent partii było rozstrzygniętych, często gracze długo naciskali, zanim zgodzili się na remis.
Powód jest jasny: Zwycięzca turnieju otrzyma 95.000 euro, ale, co jest ważniejsze, zdobędzie prawo do gry przeciwko Magnusowi Carlsenowi, aktualnemu mistrzowi świata, w meczu o tytuł w Londynie, w listopadzie tego roku. Jak zauważył Wesley So na starcie: Drugie miejsce naprawdę nie ma znaczenia.
W ósmej rundzie tylko jedna partia została rozstrzygnięta. Tylko jedna partia - Mamedyarov-Karjakin - nie osiągnęła pierwszej kontroli czasu (40 posunięć), a zawodnicy tylko dlatego zgodzili się na remis, gdyż pozycja była całkowicie równa i symetryczna.
W najdłuższej partii dnia, Grischuk-Kramnik, po pozornie nieszkodliwym posunięciu Kramnika Grischuk wyprodukował dwa wolne pionki po obu stronach szachownicy.
Zwycięstwo przesunęło Grischuka na trzecią pozycję, o jeden punkt za liderem, Caruaną i pół punktu za Mamedyarovem.
Grischuk grał białymi przeciwko Kramnikowi, który wybrał ostrą obronę Tarrascha w Nieprzyjętym Gambicie Hetmańskim. Po 16 pusinięciach Kramnik był bez pionka, ale aktywność jego figur i struktura pionkowa dawały mu równe szanse. Grischuk był w stanie utrzymać pionka ostrożnymi manewrami, ale partia zmierzała do remisu, aż Kramnik wykonał normalnie wyglądające posunięcie 76...Gf4+, które zmusiło króla Grischuka do zbliżenia się do swoich pionków na skrzydle królewskim. To zmieniło wszystko, gdyż Grischuk zdołał wymusić wymianę swego skoczka na jednego z gońców Kramnika. Obaj gracze pozostali z czarnopolowymi gońcami, ale Grischuk miał dwa zewnętrzne wolne pionki. Kramnik mógł zatrzymać jednego, ale nie oba i wkrótce poddał się.
Po tej przegranie Kramnik, który kilka rund wcześniej prowadził, spadł na piąte, dzielone z Karjakinem miejsce, dwa punkty za Caruaną.
Partia Caruany przeciwko So była długą, ciężką walką. Caruana, grający czarnymi, wybrał Obronę Rosyjską, drugi raz w tym turnieju. Zwykle jest to wstęp do szybkiego, bezkrwawego remusu. Ale tak jak za pierwszym razem, gdy użył tego debiutu (przeciwko Kramnikowi, którego pokonał), partia była daleka od krótkiej i nudnej.
Caruana miał opóźniony rozwój, ale w Obronie Rosyjskiej, w przeciwieństwie do wielu innych debiutów, nie jest to automatycznie fatalne. So próbował coś zrobić ze swoją inicjatywą, ale nie udało mu się. Gdy Caruana zaczął rozwijać swoje figury, zdołal przechwycić inicjatywę.
So następnie ryzykował, wstawiając skoczka za liniami wroga, bez możliwości powrotu. Choć zdołał zdobyć pionka, jego skoczek był w opałach. Tylko ofiara jakości pozwoliła So wydobyć skoczka. Szczęśliwie dla niego, So zdobył drugiego pionka, co dało mu materialną równowagę.
Od tego momentu mógł systematycznie wymuszać wymiany pionków, aż ostatni pionek Caruany zszedł z szachownicy. So miał tylko skoczka przeciwko wieży, ale przy najlepszej obronie jest to remis. Zamiast sprawdzać techinikę So, Caruana wymienił ostatnie figury, zadowolony z utrzymania prowadzenia na następny dzień.
So pozostał na dzielonym ostatnim miejscu.
Zawodnikiem, który dzieli z So nieszczęsne miejsce, jest Levon Aronian. W poniedziałek grał z Dingiem Lirenem czarnymi.
Ding wybrał Partię Katalońską i wydawało się, że Aronian zmierza do wyrównania. Ale Aronian zaryzykował, poświęcając pionka za aktywność. Powstała niezwykła pozycja z dwoma królami bez roszady i było niejasne, który król był w większym niebezpieczeństwie.
Ostatecznie Ding zdołał wymusić wymianę hetmanów, ale za zepsucie swojej struktury pionkowej. Zaofiarował pionka, żeby uaktywnić wieżę, ale to prowadziło tylko do wyrównania. Po powtórzeniu posunięć zgodzono się na remis.
Partia między Mamedyarovem, grającym białymi, a Karjakinem miała ciekawe momenty. Ale po serii wymian we wczesnym stadium gry środkowej, symetryczna natura pozycji nie pozostawiła graczom zbyt wiele gry i zgodzono się na remis.
Partie rundy 8
Klasyfikakcja po ósmej rundzie:
1. Caruana 5,5
2. Mamedyarov 5
3. Grischuk 4,5
4. Ding Liren 4
5. Kramnik 3,5
6. Karjakin 3,5
7. Wesley So 3
8. Aronian 3