Druga runda nie była tak wybuchowa jak pierwsza, ale równie twardo walczono, gdyż dwie z czterech partii trwały ponad pięć godzin, zanim zakończyły się remisem. Alexander Grischuk odnotował jedyne zwycięstwo, pokonując Wesley'a So, który poniósł drugą porażkę.
Ciągle jest to początek turnieju - razem będzie 14 rund - ale trzej gracze, Fabiano Caruna, Shakhriyar Mamedyarov i Vladimir Kramnik muszą być zadowoleni ze startu, gdyż prowadzą w turnieju, mając po 1,5 punktu.
Grischuk i So chcieli odbić się po przegranej w rundzie 1. Na nieszczęście dla So, miał pecha grając drugi raz z rzędu czarnymi. Debiutem była Partia Hiszpańska, w której Grischuk zagrał system anty-Marshalla (6.d3). So otrzymał przyzwoitą pozycję, ale zamiast grać powoli i cierpliwie, wrzucił obosieczne posunięcie 12...d5. Powstała pozycja odpowiadała Grischukowi. Choć So ciągle stał dobrze, musiał grać dokładnie i nie zdołał tego osiągnąć. Grischuk stworzył niebezpieczne groźby na skrzydle królewskim i So źle się bronił. Ostatecznie oddał figurę, żeby uniknąć mata. Jedynym powodem, dla którego nie poddał się od razu, był olbrzymi niedoczas Grischuka. Ale Grischuk dotarł do pierwszej kontroli czasu z przewagą materiału i nawet zachował inicjatywę. So poddał lsię w 44. posunięciu.
Partia między Mamedyarovem, grającym białymi, a Aronianem zakończyła się szybkim remisem z powtórzeniem posunięć. Dla Aroniana jest to drugi remis, co niezbyt go usatysfakcjonowało. Mamedyarov nie wykorzystał białego koloru, ale po najdłuższej partii w poprzednim dniu szybki remis może być mile widzianym wytchnieniem. Turniej Kandydatów to maraton, a nie sprint, a oszczędzanie energii może być kluczowe.
Kramnik i Karjakin grali Obronę Berlińską, która jest też znana jako Berliński Mur. Kramnik jest kojarzony z tą obroną bardziej niż jakikolwiek inny gracz, gdyż wykorzystał ją do zdobycia mistrzostwa świata w meczu z Garry'm Kasparovem w 2000roku. Od tamtego czasu wszyscy czołowi gracze włączyli ją do swego arsenału grając czarnymi. W tej partii zastosował ją Karjakin. Ta obrona pasuje do stylu Karjakina, który stał się jej ekspertem, grając ją nawet w partiach 3, 10 i 12 w meczu o mistrzostwo świata przeciwko Magnusowi Carlsenowi w 2016 roku. Obronę jest trudno przełamać, nawet Kramnikowi, a białe nie dostają przewagi po debiucie. Po serii wymian czarne miały pionka więcej przy różnobarwnych gońcach na szachownicy (co często prowadzi do remisu). Wieże czarnych były zbyt pasywne, żeby stworzyć problemy białym. Po wielu manewrach i kilku napiętych momentach remis był spodziewanym wynikiem.
Caruana, grający czarnymi przeciwko Dingowi, zagrał znaną ofiarę jakości w Partii Katalońskiej. Otrzymał pionka i świetną rekompensatę. Ding musiał grać ostrożnie z powodu słabości białych pól wokół jego króla. Ale wykonał zadanie i po 46 posunięciach zawodnicy zgodzili się na remis, gdyż żaden z nich nie miał możliwości na jakiś postęp.
Wyniki drugiej rundy
Kramnik, Vladimir - Karjakin, Sergey ½-½
Mamedyarov, Shakhriyar - Aronian, Levon ½-½
Ding, Liren - Caruana, Fabiano ½-½
Grischuk, Alexander - So, Wesley 1-0
Partie
Klasyfikacja po dwóch rundach:
1. Kramnik 1,5
2. Mamedyarov 1,5
3. Caruana 1,5
4. Grischuk 1
5. Aronian 1
6. Ding Liren 1
7. Karjakin 0,5
8. Wesley So 0