Turniej Masters

Magnus Carlsen I Anish Giri wygrali białymi i dzielą pierwsze miejsce po dwunastej rundzie. Jeśli w trzynastej rundzie to się utrzyma, blitz (dwie partie 5-minutowe + 3 sekundy na posunięcie) i partia Armageddon w raze konieczności. Shakhriyar Mamedyarov zgodził się na szybki remis z Gawainem Jones’em. Z zewnątrz ta decyzja wydawała się dziwna, ale w rundzie trzynastej zagra białymi z Anandem.

Anish Giri pokonał Baskarana Adhibana w niezwyczajnej Obronie Benoni’ego. Giri krytycznie odniósł się do gry przeciwnika, ale przyznał, że wypuścił go po 8.Sbd2, co nie było najlepsze. Girl przeoczył 11…c4, po którym miał niewiele. 16.Gg5 stworzyło problemy. 16…Sf6 (Girl spodziewał się 16…Gf6) mogło ciągle być dobre, ale po 17…Hb6 (może 17…a6 było lepsze) pozycja czarnych była bardzo trudna. Adhiban jeszcze się trzymał, ale po 33.Sd3? Girl szybko wlymusił wygraną.

Magnus Carlsen wymęczył wygraną w końcówce wieża I różnobarwne gońce przeciwko Maximowi Matlakovowi. Carlsen nie był zadowolony z pozycji po debiucie, ale miał długotrwałą małą przewagę i więcej czasu. Pray tam małej przewadze potrzebował teź niedoczasu. Niejasne jest, kiedy w końcu Matlakov przegrał, ale Carlsen wygrał w 62 posunięciach.

Vladimir Kramnik miał przyjemność pokonać Fabiano Caruanę, zwykle niewygodnego dla niego przeciwnika. Kramnik uważał, że posunięcie 14…Sfg4 rozpoczęło trudności Caruany I 29…Hf6?! (29…Wa1+) było prawdopodobnie przegrywającym posunięciem, po którym Kramnik wygrał.

Peter Svidler był trochę lepszy przeciwko Karjakinowi, ale talk zremisował. Partie You Yifan-Wei Yi I Viswanathan Anand-Wesley So zostały zremisowane.

Klasyfikacja po dwunastej rundzie

1-2. Giri, Carlsen 8,5
3. Mamedyarov 8
4-5. Kramnik, Anand 7,5
6-7. Karjakin, Wesley So 7
8.  Svidler 5,5
9. Wei Yi 5
10-12. Jones, Caruana, Matlakov 4,5
13. Adhiban 3,5
14. You Yifan 2,5

Turniej Challengers

Wygrana z Olą Giriya Santosha Vidita dała mu pół punk przewagi and Antonem Korobovem w prowadzeniu.

Dodaj komentarz