W trzeciej rundzie Viwanathan Anand pokonał Fabiano Caruanę i prowadzi z Anishem Giri w turnieju. Jest to 18. turniej Ananda w Wijk aan Zee i chciałby pobić rekord wygrywając szósty turniej. Anand, grający białymi, nie był pewny, co miał na myśli Caruana w dobrze znanym wariancie Obrony Rosyjskiej. Caruana zagrał 12...Sc7, co było nowinką i 13...Gg6, bardzo niebezpieczna ofiara figury. Anand uniknął skomplikowanej pozycji i uzyskał dwie lekkie figury za wieżę i pionka. Następnie Caruana zaczął dryfować i popełnił błąd grając 28...axb4. Caruana liczył na aktywność i możliwego wiecznego szacha, którego tam nie było. Anand zdobył pionka, skonsolidował swoją pozycję i zakończył ładną ofertą hetmana.

Drugim zwycięzcą w trzeciej rundzie był Gawain Jones, który pokonał Adhibana w wariancie Tarrascha Obrony Francuskiej.

Magnus Carlsen nie rozmawiał z prasą po szybkim remisie z Wei Yi. W debiucie niczego nie osiągnął i po zaledwie 14 posunięciach była czysta równowaga.

Lider Anish Giri również szybko zremisował czarnymi przeciwko Peterowi Svidlerowi. Pozostałe partie też zakończyły się remisem. Partie So-Karjakin i Mamedyarov-Matlakov nie były szczególnie ciekawe, ale wydawało się, że Kramnik ma przewagę przeciwko Hou Yifan przed 25.c5?! (Hxe4 było lepsze). Ruch 25...Sc4! udowodnił, że pozycja jest równa i nastąpił szybki remis przez trzykrotne powtórzenie pozycji

Partie turnieju Masters

W turnieju Challengers prowadzą Gujrathi Vidit i Anton Korobov (2,5 z 3).

Partie turnieju Challengers

1000 Znaków do wykorzystania