Pierwszy dzień pierwszego klasycznego turnieju Grand Chess Tour był pełen walecznych szachów i rozstrzygniętych partii. Widoczne było, że zawodnicy przyjechali, żeby grać. Levon Aronian, Maxime Vachier-Lagrave i Sergey Karjakin dobrze rozpoczęli turniej pokonując swoich przeciwników w dobrym stylu. Levon Aronian, który w tym już wygrał dwa turnieje na najwyższym poziomie, szczególnie zaimponował, całkowicie inicestwił Iana Nepomniachtchi’ego zaraz po debiucie.

Ian Nepomniachtchi, wszystkie zdjęcia: H. Śledziewska

Levon Aronian - Ian Nepomniachtchi 1-0

Ormianin był dobrze przygotowany do partii i zagrał nowinkę w 9. posunięciu. Nepomniachtchi, polegając na swojej pamięci, szybko zareagował i nawet ofiarował pionka, ale następnie głęboko zamyślił się, próbując znaleźć za niego rekompensatę. Nie będąc w stanie jej znaleźć, wpadł szybko w kompletnie przegraną pozycję i został zmuszony do poddania się, gdyż przeciwnik nie pozwolił na wyśliźnięcie się przewagi.

Maxime Vachier-Lagrave - Wesley So 1-0

Czarne niezbyt dobrze rozegrały debiut i białe dostały przewagę. Francuz miał przewagę na skrzydle hetmańskim i stworzył swemu przeciwnikowi chroniczną słabość, pionka b7, która spowodowała upadek białych. Głównym błędem Wesley’a So było otwarcie centrum, co pozwoliło figurom przeciwnika na wejście do jego obozu i osłabienie króla. Vachier-Lagrave użył swego białopolowego gońca do zabicia pionka b7, zmuszając przeciwnika do poddania się.

Sergey Karjakin - Peter Svidler 1-0

Do 13. posunięcia partia toczyła się jak partia Vachier-Lagrave – So. Svidler postanowił zagrać inny wariant i podobnie jak we wspomnianej partii, czarne popełniły błąd otwierając centrum. To pozwoliło białym zdobyć piona, podczas gdy atak czarnych nigdy nie rozpoczął się. Gdy wymieniono wystarczającą liczbę figur, Svidler został zmuszony do poddania się mimo jakości więcej, gdyż piony Karjakina na skrzydle hetmańskim były przygotowane do promocji.

Fabiano Caruana - Magnus Carlsen ½

Na tę partię czekano, gdyż w ubiegłym roku w Sinquefield Cup Carlsen pokonał Caruanę czarnymi. Tym razem partia była o wiele bardziej zrównoważona i żadna ze stron nie miała szans na wygraną. Carlsen odrzucił wiecznego szacha i próbował grać o coś więcej. Wyczuwając niebezpieczeństwo, Caruana oddał piona i sam wymusił wiecznego szacha.

Viswanathan Anand - Hikaru Nakamura ½

Nakamura jest problematycznym przeciwnikiem dla Ananda. Były mistrz świata zagrał dość konserwatywnie, nie dając przeciwnikowi rzeczywistych problemów do rozwiązania czarnymi. Partia zakończyła się trzykrotnym powtórzeniem pozycji, gdyż żaden z graczy nie stworzył komplikacji, choć to Nakamura był tym, który mógł próbować gry na wygraną.

Partie

1000 Znaków do wykorzystania