Finałowy dzień Grand Chess Tour przyniósł dramat i podekscytowanie. Mistrz świata Magnus Carlsen rozpoczął i zakończył dzień na prowadzeniu, ale finałowa klasyfikacja nie była pewna. Francuscy kibice oglądali walkę swego bohatera, paryżanina Maxime’a Vachier-Lagrave, który dogonił Carlsena i zagrał z nim dogrywkę. Niestety, przegrał, ale ma dobrą pozycję wyjściową w Grand Chess Tour i udowodnił, że jest znakomitym blitzkarzem. Następny przystanek Your Next Move: Leuven, Belgia, 28 czerwca, gdzie do Carlsena, Vachier-Lagrave i So przyłączą się Levon Aronian, Viswanathan Anand, Ian Nepomniachtchi, Vladimir Kramnik, Anish Giri, Vassily Ivanchuk i Baadur Jobava.

W pierwszej rundzie Magnus Carlsen przegrał z Caruaną, który odnalazł swoją formę w blitzu. Carlsen wygrał kilka partii pod rząd, ale też przegrał trzy partie pod rząd. Zakończył turniej wygraną z Wesley’em So, który powiedział, że pozwolił mu „ponownie odnaleźć życie”.

Maxime Vachier-Lagrave zobaczył słaby występ Carlsena i przegonił go po 17. rundzie. Gdyby wygrał finałową partię przeciwko Grischukowi, wygrałby cały turniej. Uzyskał 7 z 9 bez przegranej, co wystarczyło jedynie do podzielenia pierwszego miejsca z Carlsenem.

Vachier-Lagrave i Carlsen zagrali dogrywkę o 12 punktów Grand Chess Tour. Dogrywka składała się z dwóch 10-minutowych partii z 5-sekundowoym opóźnieniem. Gdyby zakończyła się remisem, w następnej rundzie granoby 5-minutową partię z 3-sekundowym opóźnieniem, a w przypadku remisu – Armageddona. Dogrywka była krótka, gdyż Carlsen pokazał swoją znajomość końcówek i wygrał z pionem więcej. W drugiej partii Carlsen grał czarnymi, ale to jego przeciwnik musiał wygrać. Carlsen miał lepszą pozycję, ale postanowił powtórzyć posunięcia i zremisować, wygrywając cały turniej.

Trzecie miejsce zajął Hikaru Nakamura, który dotrzymywał kroku Carlsenowi i Vachier-Lagrave przez prawie cały turniej. Jego decyzja w 16. rundzie promowania na skoczka zamiast hetmana i forsowania remisu kosztowała go turniej. W następnej rundzie pokonał Carlsena, ale już nie miał szans na pierwsze miejsce.

Alexander Grischuk i Shakhriyar Mamedyarov rozpoczęli dzień na, odpowiednio, trzecim i piątym miejscu i zakończyli na czwartym i piątym. Ponieważ obaj startowali jako dzikie karty, nie biorą udziału w całkowitej klasyfikacji Grand Chess Tour.

Godny uwagi był występ Fabiano Caruany, który mocno pokazał się w blitzu. Po najgorszym w życiu występie w rapidzie (1,5 z 9), zdobył imponujące 11 z 18.

Partie blitza

Tabela końcowa blitza

 

Klasyfikacja końcowa całego turnieju

Dogrywka