FIDE/Photo byStev Bonhage

Ding Liren został zaskoczony przez Iana Nepomniachtchi’ego w partii 10 mistrzostw świata w szachach, a partia zakończyła się remisem po trzech i pół godzinie gry z gołymi królami na szachownicy. Oznacza to, że Nepomniachtchi utrzyma jednopunktową przewagę przed ostatnimi czterema partiami meczu.

W partii Ding powrócił do angielskiego otwarcia, dziś wybrał sycylijską czwórkę skoczków z 4.e4. 4...Gc5 pozwoliło na trik z widełkami z 5.Sxe5 Sxe5 6.d4 odbijając figurę, ale okazuje się, że może to wcale nie być złe dla czarnych.

Posunięcie 9…Gc5 zaskoczyło Dinga, a następnie grał jak w błyskawicznej partii Nepomniachtchi-w 2020 roku do 14. Posunięcia. Wariant jest ostrą próbą wyrównania czarnymi, które ryzykują przez ustawienie króla na f8, ale mają rekompensatę w postaci gry przeciwko zdublowanym pionkom c białych i dobrą aktywność.

W ruchu 17 białe zdecydowały się na grę końcową, alternatywy wyglądały gorzej, ale nie wyglądało na to, by białe grały o zwycięstwo. Czarne mogły wpaść w kłopoty innego dnia, ale wymagałoby to wielu błędów. W ruchu 33 Ding zaoferował wymianę wież, co najwyraźniej odwoływało wszelkie pozory, że próbował wygrać. Następnie gracze wyczyścili szachownicę ze wszystkich figur i pionków, aby w ruchu 45 zostawić gołych królów. Rozczarowujące dla Dinga, ponieważ naprawdę udało mu się coś uzyskać w większości swoich partii białymi figurami, ale także całkiem normalny scenariusz meczu o tytuł.

Ian Nepomniachtchi: „Dzisiejsza linia jest dość interesująca dla białych. Białe mogą grać dalej i mieć inne plany… Pomysł Gc5 wygląda trochę przerażająco, ale podejmujesz dodatkowe ryzyko, jeśli idziesz na forsowanie linii. Ogólnie myślę, że to była przyzwoita gra z mojej strony”.

Partia 10, komentarz: Mark Crowther