Runda 8

 

FIDE/Photo by David Llada

Ósma partia mistrzostw świata w szachach w Astanie w Kazachstanie zakończyła się remisem, ale dopiero po tym, jak Ding Liren zmarnował bardzo dobre szanse na zwycięstwo. Wygląda na to, że poza szachownicą ludzie znaleźli kilka partii szkoleniowych Dinga na Lichess, w których ćwiczono te niezwykłe kwestie i prawdopodobnie inne rzeczy, których zamierza użyć.

Ding zagrał 4.e3 przeciwko Obronie Nimzowitscha, ale jedynie w drodze do struktury pionków Saemischa z 5.a3, potem zagrał 9.Wa2, co jego zdaniem byłoby potężną niespodzianką. Nepomniachtchi nie zwlekał długo z wyborem 9...b6, co byłoby pierwszym pomysłem większości ludzi w tej strukturze. Ding kontynuował bardzo tymczasową ofiarę figury, a następnie przełom w centrum. 17.d6 zajęło Dingowi pół godziny, ale przysporzyło wielu problemów.

Nepomniachtchi powiedział po partii: „Nie wiem dlaczego, ale nagle poczułem się zbyt ambitny i wykonałem kilka okropnych ruchów, które prawie kosztowały mnie partię lub co najmniej pół punktu. A potem miałem szczęście i miałem kilka fajnych okazji do ucieczki."

22...Gxe4 było bardzo złym błędem, po 22...Wh8 wciąż była równowaga. Według silników 24.Wd2! dawało Dingowi zwycięską pozycję. Pozycja nadal pozostawała trudna i z perspektywy czasu 26.d7 było krokiem w złym kierunku. Gdyby Ding znalazł 26.Wd3! może później nie miałby takiego bałaganu, ale nie jest to pierwszy ruch, który rozważysz.

31.Hh4!? całkowicie przegrywało z 32.Hxd8, ale białe musiałyby oddać więcej materiału, aby uniknąć wiecznego szacha i użyć przekazanego pionka d. Bardzo twarda linia. Białe nadal zachowały kilka gróźb, a posunięcie Nepomniachtchi’ego 33...He7?! (33...Hh4 jest prostsze), a następnie 34...e5? (poświęcenie 34...Sd4+ było wyrównaniem) ponownie pozostawiło Dingowi duże szanse na wygraną. 37.Gf3? był ostatecznym błędem partii, zarówno 37.Gc6! i 37.Kb3 doprowadziłoby do wygranej pozycji z najlepszą grą, ale po 37...Sxf2! czarne miały rekompensatę za figurę i partia zakończyła się remisem wkrótce po pierwszej kontroli czasu.

Ucieczka dla Nepomniachtchiego, Ding będzie rozczarowany, ale nie przegapił dziś zbyt wiele i z pewnością był bardzo odważny, prowadząc tak strategicznie ryzykowną bitwę z przeciwnikiem. Kiedy gracze siedzieli przy szachownicy, na Reddit pojawił się artykuł mówiący, że dwóch graczy z rankingiem 1500 rozegrało partie w trzech nietypowych liniach rozegranych do tej pory w meczu, nie ma wątpliwości, że był to Ding i prawdopodobnie Rapport. Zakładając, że nie jest to jakaś dezinformacja, może to być bardzo zła wiadomość dla przygotowań Dinga.

Partia 8, komentarz: Mark Crowther