Runda 5

FIDE/Photo by David Llada

Ian Nepomniachtchi zrewanżował się potężną wygraną z Ding Lirenem w piątej partii ich meczu o mistrzostwo świata w Astanie w Kazachstanie.

Po tym, jak nie dostał nic przeciwko Gambitowi Hetmańskiemu w partii 3, Nepomniachtchi wrócił do 1.e4, którego użył w partii 1. Zamknięta Partia Hiszpańskaz od dawna jest bronią Dinga, daje czarnym i białym wiele możliwości i jest debiutem wysokich umiejętności. Obaj gracze z pewnością znają ubiegłoroczną partię Firouzja-Giri z Miami, którą ostatecznie również wygrały białe. 12.Gg5 było nowym ruchem Nepomniachtchi’ego, jak powiedział później. „Pozycja była częścią moich przygotowań. Ale powinienem przyznać mojemu przeciwnikowi, że przez prawie całą partię wykonywał całkiem rozsądne ruchy”.

Gra środkowa była teraz bardzo trudna, 19...Gd8 Dinga przyniosło wymiany, które pozostawiły go z gońcem, który był nieco poza grą i skrzydłem królewskim, które nie miało wielu broniących go figur, 23.h4 było początkiem plan Nepomniachtchi’ego, aby to wykorzystać. Komputery chcą 23...Wa2 do kontry na skrzydle hetmańskim, być może to prawidłowe, 25...Wd8 było również kolejnym sugerowanym ulepszeniem. Ding zidentyfikował 29...Sxf5? (29...Hf6! było znacznie lepsze) jako swój główny błąd, powiedział, że przegapił siłę 33.g4. Nepomniachtchi miał teraz dużą przewagę i był całkowicie w swoim żywiole. 34.Hd5, 35.Kf1 i 36.We4 wywierały presję na Dinga, który odczuwał presję czasu. 37...hxg5 mogło być decydującym błędem, ale nawet przy pracującym silniku alternatywy czarnych nie wydają się zbyt apetyczne. Chodziło o to, że 38.Wg4 f6 zostało obalone przez poświęcenie figury 39.Sh4. Po 38...Wa8 nie było wątpliwości co do wyniku i Ding zrezygnował w ruchu 48.

Ding Liren: „Ta porażka boli jeszcze bardziej niż poprzednia. Myślałem, że wszystko jest w porządku. Ale ok, wciąż mamy wiele rund przed sobą. Mam nadzieję, że uda mi się dojść do siebie po tej trudnej porażce”.

Partia 5, komentarz: Mark Crowther