FIDE Grand Prix 2022 to seria turniejów szachowych, które są częścią cyklu mistrzostw świata. Od lutego do kwietnia 2022 r. w Berlinie w Niemczech i Belgradzie w Serbii odbędą się trzy turnieje. Dwóch najlepszych graczy zostanie ostatnimi graczami, którzy zakwalifikują się do Turnieju Kandydatów 2022, który odbędzie się w czerwcu w Madrycie. Zwycięzca tego turnieju zmierzy się z mistrzem świata Magnusem Carlsenem w przyszłorocznym meczu o tytuł mistrza świata.

FIDE Grand Prix 2022 rozpoczyna 3 lutego swoim pierwszym etapem w Berlinie.  Drugi etap odbędzie się w Belgradzie w dniach 28 lutego do 14 marca, a trzeci – w dniach 28 marca do 4 kwietnia.

Do Grand Prix 2022 zakwalifikowało się łącznie 24 graczy. Ćwierćfinaliści i półfinaliści Pucharu Świata FIDE w lipcu 2021 r. (z wyjątkiem mistrza świata GM Magnusa Carlsena) zakwalifikowali się, podobnie jak zdobywcy miejsc od trzeciego do ósmego podczas październikowego 2021 r. FIDE Chess.com Grand Swiss. W następnej kolejności zakwalifikowało się 11 najlepszych graczy z listy rankingowej FIDE z grudnia 2021 r., a ostatnich dwóch graczy, którzy osiągnęli ostateczną liczbę 24, to jeden nominowany przez FIDE i jeden nominowany przez organizatora.

Każdy zakwalifikowany gracz  gra w dwóch z trzech turniejów Grand Prix, z których każdy będzie liczył 16 graczy.

Format turnieju

W każdym turnieju 16 graczy jest podzielonych na cztery grupy po czterech graczy. W swojej grupie grają oni w dwukołowyn systemie każdy z każdym, w sumie sześć rund. Czterech zwycięzców grup awansuje do fazy pucharowej meczów po dwie partie.

Kontrola czasu (z wyjątkiem dogrywek) wynosi 90 minut na pierwsze 40 posunięcia, następnie 30 minut na resztę partii. Od pierwszego posunięcia dodaje się 30 sekund za posunięcie.

Wszystkie remisy, w grupie czy w fazie pucharowej, zostają przełamane w dogrywce w partiach szybkich (15 minut + 10 sekund za posunięcie), jeśli ciągle jest remis, w blitzu (3 minuty + 2 sekundy).

Punkty Grand Prix

Każdy zawodnik zdobywa punkty w indywidualnych turniejach, które po dodaniu na zakończenie Grand Prix określą finałową pozycję zawodnika.

Zwycięzca – 13 punktów
II miejsce – 10 punktów
Półfinaliści (dwóch graczy) - 7 punktów
Drugi w grupie (4 graczy) – 4 punkty
Trzeci w grupie (4 graczy) – 2 punkty
Czwarty w grupie (4 graczy) – 0

Zawodnicy

 

1000 Znaków do wykorzystania