Po zremisowaniu wszystkich sześciu partii w Mistrzostwach Stanów Zjednoczonych nie nastąpiła zmiana w tabeli, ponieważ GM Wesley So, GM Sam Sevian i GM Alex Lenderman nadal prowadzą w turnieju z 5 z 8 przed ostatnim dniem wolnym. Tymczasem w Mistrzostwach Stanów Zjednoczonych Kobiet IM Carissa Yip wygrała swoją trzecia partię z rzędu, aby zacząć oddzielać się od reszty stawki z wynikiem 6 z 8. Dotrzymała tempa WGM Katerina Nemcova, która pokonała WIM Megan Lee i utrzymała się w granicach pół punktu, podczas gdy GM Irina Krush jest tylko o punkt za Yip na 5 z 8, a do rozegrania zostały tylko trzy rundy.

Turniej mężczyzn

Wyniki ósmej rundy

Shankland – S0 ½-½
Naroditsky – burke ½-½
Sevian – Dominguez ½-½
Robson – Bruzon ½-½
Xiong – Caruana ½-½
Świercz – Lenderman ½-½

Pomimo mnóstwa pokojowych wyników był potencjał do walki, ponieważ GM Fabiano Caruana podjął poważne ryzyko w debiucie (obrona Ragozina) przeciwko GM Jeffery’emu Xiongowi. Podczas gdy Xiong miał wczesną inicjatywę, nie był w stanie sprawić czarnym największych problemów i ostatecznie Caruana zdołał wyrównać.

13...g6 !? Fabiego zaniepokoiło komentatorów, gdyż czarnopolowy goniec białych stał się potężną figurą. Ale po 14.e4 We8 15.Gd3 Sxe4! 16.Gxe4 Gf5, czarne wkrótce były całkowicie w porządku.

Najbardziej zagrożonym przegraną był współlider GM Alex Lenderman, który w końcówce z GM Dariuszem Świerczem stanął gorzej i był bliski porażki we wieżowej końcówce, w której miał pionka mniej. Zamiast tego Lenderman uratował grę i utrzymał swoje miejsce wśród liderów.

48...h5! był dokładnym sposobem na utrzymanie gry, dającym czarnym wystarczająco dużo kontry na skrzydle królewskim.

Pozostali dwaj liderzy, GM Wesley So i GM Sam Sevian, zremisowali odpowiednio z GM Samem Shanklandem i GM Leinierem Dominguezem. So miał stosunkowo niewiele trudności z utrzymaniem się przeciwko Shanklandowi w końcówce, podczas gdy Sevian nie mógł wiele osiągnąć w debiucie przeciwko Dominguezowi. Tymczasem w partiach Naroditsky-Burke i Robson-Bruzon zarówno Naroditsky, jak i Robson mieli niewielką przewagę, zanim partie ostatecznie zakończyły się remisem.

Partie

Klasyfikacja po ośmiu rundach

 1. GM Wesley So 5
 2. GM Sam Sevian 5
 3. GM Alex Lenderman 5
 4. GM Leinier Dominguez 4,5
 5. GM Ray Robson 4,5
 6. GM Fabiano Caruana 4
 7. GM Sam Shankland 3,5
 8. DM Darusz Świercz 3,5
 9. GM Lazaro Bruzon 3,5
 10. GM Daniel Naroditsky 3,5
 11. GM Jeffery Xiong 3
 12. GM John Burke 3

Turniej kobiet

Wyniki ósmej rundy

Sharevich – Zatonskih 0-1
Foisor – Yip 0-1
Eswaran – Tokhirjonova 0-1
Paikidze – Krush ½-½
Nemcova – Lee 1-0
Cervantes – Abrahamyan ½-½

IM Carissa Yip kontynuowała swój dominujący występ, wygrywając przekonująco z mistrzynią USA kobiet 2017, WGM Sabiną Foisor. Yip zyskała poważną przewagę dzięki debiutowi po tym, jak jej przeciwniczka oddała swojego czarnopolowego gońca w zamian za skoczka. Dzięki lepszym figurom i zdrowszej strukturze Yip powoli zwiększała swoją przewagę, aż pozycja stała się po prostu przytłaczająca.

43...Wxe1+! był ostatecznym ciosem, który szybko zakończył grę. Po 44.Kxe1 Qc1+! to najbardziej stylowy sposób na wygraną.

Podczas gdy GM Irina Krush nie była w stanie stworzyć żadnych szans przeciwko IM Nazi Paikidze, ostatecznie remisując, WGM Katerina Nemcova zdołała ograć WIM Megan Lee, osiągając niezwykle korzystną końcowkę z wieżami i różnopolowymi gońcami:

Po 41.Kc2 Nemcovej,  czarne całkowicie utknęły i nie miały odpowiedzi na wygrywający plan Kb3-a4-a5-a6. Lee postanowiła poświęcić jakość z 41...Wxe7, ale to nie wystarczyło, by uratować grę.

W innych partiach WGM Begim Tokhirjonova pokonała WIM Ashrithę Eswaran po maratonie 148 ruchów, a czterokrotna mistrzyni IM Anna Zatonskih pokonała WGM Annę Sharevich.

Partie

Klasyfikacja po ośmiu rundach

 1. IM Carissa Yip 6
 2. WGM Katerina Nemcova 5,5
 3. GM Irina Krush 5
 4. WGM Gulrukhbegim Tokhirjonova 4,5
 5. IM Nazi Paikidze 4
 6. WIM Ashritha Eswaran 4
 7. WGM Thalia Cervantes 3,5
 8. WGM Sabina Foisor 3,5
 9. IM Anna Zatonskih 3
 10. WGM Tatev Abrahamyan 3
 11. WGM Anna Sharevich 3
 12. WIM Megan Lee 3

1000 Znaków do wykorzystania