GM Ray Robson objął prowadzenie w Mistrzostwach USA (3 z 4), pokonując GM Jeffery’ego Xionga. Tymczasem GM Leinier Dominguez wykorzystał potknięcie GM Sama Shanklanda w późnej fazie gry, aby wskoczyć do dzielenia drugiego miejsca (2,5 z 4). W US Women's Championship IM Carissa Yip dogoniła WGM Katerinę Nemcovą (obie3 z 4) po szokującym błędzie popełnionym przez najwyżej rozstawioną GM Irinę Krush. Zaledwie pół punktu za nimi są WGM Thalia Cervantes i WIM Ashritha Eswaran (obie 2,5 z 4).

Turniej mężczyzn

Wyniki czwartej rundy

Shankland – Dominguez 0-1
Burke – Bruzon ½ - ½
So – Caruana ½ - ½
Naroditsky – Lenderman 0-1
Sevian – Świercz ½ - ½
Robson – Xiong 1-0

Kluczowy pojedynek dnia pomiędzy GM Wesleyem So i GM Fabiano Caruaną omal nie skonczył się źle dla drugiego szachisty świata, gdy Caruana spalił wszystkie swoje mosty, próbując zaatakować na skrzydle królewskim, co można było obalić precyzyjną grą. Nie widząc wyraźnej wygranej i zbliżających się kłopotów z czasem, Wesley postanowił grać bezpiecznie i pozwolił Caruanie uciec z powtórzeniem pozycji.

18...e5? był dość poważnym błędem Caruany, ponieważ po 19.dxe5 We6 białe miały kilka sposobów radzenia sobie z atakiem czarnych. Zamiast tego, So pozwolił na powtorzenie pozycji po 20.exd6 Hg5+ 21.Kh1 Hh5=

Remis pozwolił Robsonowi zdobyć prowadzenie po zadaniu Xiongowi trzecią z rzędu porażkę w partii, która była czystym zwycięstwem. Dominguezowi udało się również wygrać po błędzie Shanklanda w końcówce, który dal Dominguezowi pionka więcej.

21.d6! dało białym niemal decydującą przewagę strategiczną.

Partie

Klasyfikacja po czterech rundach

 1. GM Ray Robson 3
 2. GM Fabiano Caruana 2,5
 3. GM Wesley So 2,5
 4. GM Leinier Dominguez 2,5
 5. GM Sam Sevian 2,5
 6. GM Alex Lenderman 2,5
 7. GM Lazaro Bruzon 2
 8. GM John Burke 2
 9. GM Sam Shankland 1,5
 10. GM Dariusz Świercz 1,5
 11. GM Daniel Naroditsky 1
 12. GM Jeffery Xiong 0,5

Turniej kobiet

Wyniki czwartej rundy

Sharevich – Tokhirjonova ½ - ½
Yip – Krush 1-0
Zatonskih – Lee ½ - ½
Foisor – Abrahamyan 1-0
Eswaran – Cervantes ½ - ½
Paikidze – Nemcova ½ - ½

Liderka turnieju WGM Katerina Nemcova natknęła się na ostre przygotowanie IM Nazi Pakidze, ale zdołała dobrze się bronić, a nawet osiągnąć przyjemniejszą końcówkę wieżową. Gdy Paikidze zacząła dryfować, Nemcova zaczęła zdobywać poważne szanse na wygraną, ale przegapiła okazję do zwycięstwa w niedoczasie przed pierwszą kontrolą czasu.

Remis między Nemcovą i Paikidze pozwolił IM Carissie Yip nadrobić zaległości dzięki zaskakującej pomyłce GM Iriny Krush:

Po 21...Sb4?? gra zakończyła się natychmiast po 22.Wxc8+ Wxc8 23.Wd4+-

Carissa była cała w uśmiechach, gdy pokonała czołową szachistkę turnieju. | Zdjęcie dzięki uprzejmości Klubu Szachowego Saint Louis, Lennart Ootes

Jedyne inne zwycięstwo odniosła WGM Sabina Foisor, która rozegrała doskonałą grę środkową, pokonując WGM Tatevę Abrahamyanę.

Komentatorom spodobało się 28.Hb1! Foisor, które zapewniło jej decydującą przewagę w obliczu 28...Gd5 29.c4!, a następnie 30.d5.

Partie

Klasyfikacja po czterech rundach

 1. IM Carissa Yip 3
 2. WGM Katerina Nemcova 3
 3. WGM Thalia Cervantes 2,5
 4. WIM Ashritha Eswaran 2,5
 5. GM Irina Krush 2
 6. IM Nazi Paikidze 2
 7. WGM Gulrukhbegim Tokhirjonova 2
 8. WIM Megan Lee 2
 9. WGM Anna Sharevich 1,5
 10. WGM Sabina Foisor 1,5
 11. IM Anna Zatonskih 1
 12. WGM Tatev Abrahamyan 1

1000 Znaków do wykorzystania