Rok po tym, jak pandemia zmusiła organizatorów Mistrzostw USA do zorganizowania turniejów online, silna ogólnokrajowa impreza powraca do szachów over-the-board w Saint Louis.

Spośród 10 najlepszych graczy w kraju w składzie brakuje tylko Hikaru Nakamury i Gaty Kamsky'ego, a Lazaro Bruzon (obecnie numer 11 w krajowym rankingu) debiutuje po sfinalizowaniu transferu z federacji kubańskiej.

Fabiano Caruana wpadł w tarapaty na początku przeciwko Lazaronowi Bruzonowi | Zdjęcie: Lennart Ootes

W pierwszej rundzie trzech najwyżej ocenianych graczy musiało ciężko pracować, aby zaoszczędzić połowę punktów. Fabiano Caruana wpadł w tarapaty na początku meczu z Bruzónem; Wesley So stał gorzej, ale trzymał wszystko pod kontrolą przeciwko Jeffery’emu Xiongowi; podczas gdy Leinier Dominguez zdołał zremisować czarnymi przeciwko Aleksandrowi Lendermanowi dopiero po 62 posunięciach.

Zwycięzcami dnia zostali Ray Robson i mistrz USA Juniorów 2020 John Burke. Podczas gdy Robson nie miał większych problemów z wykorzystaniem kiepskiej gry Daniela Naroditsky'ego, Burke przetrwał straconą pozycję, zanim zdobył pełny punkt w starciu z Dariuszem Świerczem.

Świercz przegapił swoją szansę w 24 ruchu.

Tutaj białe musiały zacząć od 24.axb5, kiedy czarne są w tarapatach bez względu na to, w którą stronę zbiją. Pomysłem taktycznym, który daje białym przewagę, jest przeniesienie hetmana na a3, stwarzając zagrożenie dla króla podczas ataku na skoczka na e7.

Świercz zamiast tego zagrał 24.exf6, a po 24...Wxf6 25.axb5 cxb5 26.Ha3 czarne mogą grać 26...Hd6 trzymając wszystko pod kontrolą. Porządek posunięć ma znaczenie.

Burke wygrał partię po tym, jak jego przeciwnik ponownie źle zagrał w końcówce z wieżą, gońcem i skoczkiem przeciwko wieży i dwoma gońcami.

20-letni Burke zakwalifikował się do mistrzostw USA, wygrywając mistrzostwa juniorów USA w 2020 roku. | Zdjęcie dzięki uprzejmości klubu szachowego Saint Louis, Lennart Ootes

Partie

W Mistrzostwach Stanów Zjednoczonych Kobiet odbyły się dziś cztery decydujące partie, a wiele partii rozstrzygnięto we wzajemnych kłopotach z czasem. Czołowa rozstawiona i ośmiokrotna mistrzyni USA GM Irina Krush dość gładko wygrała z WIM Megan Lee, ogrywając przeciwnika w ostrym wariancie Taimanova Obrony Sycylijskiej 7.Hf3.

23...c4! była doskonałą ofiarą pionka Iriny Krush, generując silny atak na skrzydle hetmańskim po 24.Hxe5 f6 25.Hb5+ Kf7-+

GM Irina Krush ma mocny start w dążeniu do zdobycia dziewiątego tytułu krajowego. | Zdjęcie dzięki uprzejmości klubu szachowego Saint Louis, Lennart Ootes

Nemcova również wygrała, pokonując rozstawioną na 3. miejscu Zatonskih, podczas gdy Eswaran wykorzystała swoją przewagę w grze środkowej z gońcami przeciwnego koloru, by pokonać Sharevich.

29.Sd3! było decydującym posunięciem, wygrywającym materiał z uwagi na związaną wieżę na f4.

W najbardziej szalonej partii dnia WGM Tatev Abrahamyan przez większość rundy utrzymywała niemal decydującą przewagę nad WGM Gulrukhbegim Tokhirjonovą (znaną również jako „Begim”), tylko po to, by w ostatniej chwili potknąć się, pozwalając przeciwniczce na poważną kontrgrę, która obróciła grę na korzyść czarnych.

Po 59...Hf7 białe zagrały naturalne 60.a3, aby zapewnić sobie tylną linię, ale przeoczyły 60...Wf2!, co dało czarnym niesamowitą kontrgrę.

Nowicjuszka turnieju „Begim” Tokhirjonova pochodzi z Uzbekistanu, obecnie studiuje na University of Missouri. | Zdjęcie dzięki uprzejmości Saint Louis Chess Club, Crystal Fuller

Partie

1000 Znaków do wykorzystania