Tekst z Wikipediii

Turniej Kandydatów 2020-2021 jest ośmioosobowym dwukołowym turniejem decydującym o pretendencie do tytułu mistrza świata 2021. Zwycięzca turnieju będzie miał prawo do wyzwania obrońcy tytułu Magnusa Carlsena z Norwegii.

Pierwsza połowa turnieju została rozegrana w Jekaterynburgu, Rosja, w dniach 17 marca do 25 marca 2020. Turniej został zawieszony z powodu ogłoszenia pandemii chińskiego wirusa. Początkowo zaplanowano wznowienie turnieju w listopadzie 2020, ale później został on przełożony na wiosnę 2021.

Uprawnieni do udziału w turnieju

Pretendent w meczu o mistrzostwo świata 2018: Fabiano Caruana

Dwaj czołowi zawodnicy w Szachowym Pucharze Świata 2019: Teimour Radjabov (zwycięzca), który zrezygnował z udziału (zastąpiony przez Maxime’a Vachier-Lagrave) i Ding Liren (drugie miejsce)

Zwycięzca FIDE Grand Swiss Tournament 2019: Wang Hao

Dwaj czołowi zawodnicy w FIDE Grand Prix 2019: Alexander Grischuk (zwycięzca) i Ian Nepomniachtchi (drugie miejsce)

Najwyższy średni ranking: Anish Giri i Mexime Vachier-Lagrave (zamiast Radjabova)

Dzika karta wybrana przez organizatora z uwzględnieniem kryteriów: Kirill Alekseenko (najwyższe miejsce niekwalifikujące w Grand Swiss)

Zgodnie z przepisami, jeśli jeden lub więcej graczy nie przyjmują zaproszenia do gry w Turnieju Kandydatów, gracze z następnym najwyższym średnim rankingiem kwalifikują się. Ten przepis został użyty przy wyborze Vachier-Lagrave po rezygnacji Radjabova.

Przepisy

100 minut na pierwsze 40 posunięć, 50 minut na następne 20 posunięć i następnie 15 minut na resztę partii plus 30 sekund na posunięcie począwszy od pierwszego posunięcia.

W przypadku remisu o miejscu decyduje: 1) bezpośredni wynik między zainteresowanymi graczami, 2) liczba zwycięstw, 3) system Sonneborn-Berger, 4) dogrywka rozgrywana w partiach szybkich (tylko o pierwsze miejsce). Jeśli więcej niż dwóch graczy dzieli pierwsze miejsce po zastosowaniu powyższych punktów 1-3, o dogrywce 4 decyduje losowanie.

Tabela po siedmiu rundach

Wpływ chińskiego wirusa na turniej

Pandemia chińskiego wirusa, która głównie była ograniczona w styczniu i na początku lutego 2020 do Chin, wpłynęła na przygotowanie chińskich graczy, Wanga Hao i Dinga Lirena. 10 lutego obaj gracze oświadczyli, że musieli przygotowywać się ze swoimi asystentami online: Ding Liren trenował w swoim mieście Wenzhou, a Wang Hao był poza Chinami i planował na krótko wrócić do Chin przed turniejem. Później Wang Hao postanowił nie wracać do Chin przed turniejem.

19 stycznia Rosja częściowo zabroniła przyjazdu chińskim obywatelom. FIDE oznajmiła, że chińska delegacja podróżuje z humanitarnymi wizami i w ten sposób otrzymała zezwolenie na przyjazd do Rosji, ale musiała przyjechać dużo wcześniej przed turniejem.

2 marca Ding Liren i jego ekipa przeszli kontrolę graniczną w Moskwie i pojechali do izolowanego domu na przedmieściach Moskwy, gdzie przeszli dwutygodniową kwarantannę.

6 marca, powołując się na pandemię, Teimour Radjabov wycofał się z turnieju Jego miejsce zajął Maxime Vachier-Lagrave.

Radjabov poprosił FIDE o przełożenie terminu turnieju z powodu pandemii chińskiego wirusa, ale FIDE odpowiedziała, że „legalnie i praktycznie” nie można tego zrobić, więc Radjabov formalnie wycofał się z turnieju.

7 marca FIDE oświadczyła, że termin turnieju mógłby zostać przesunięty decyzją rosyjskich władz i ponownie to oświadczyła 14 marca: „Do obowiązków FIDE nie należy unieważnianie turniejów FIDE organizowanych przez dowolną federację. Każda federacja może podejmować własne decyzje…”

FIDE zawiesza turniej

Pierwsze siedem rund odbyło się zgodnie z terminarzem w dniach 17-25 marca. Ósma runda miała odbyć się 26 marca. Ale 26 marca rosyjski rząd ogłosił przerwę w ruchu powietrznym do obcych krajów, poczynając od 27 marca. To zmusiło FIDE do zawieszenia turnieju 26 marca, gdyż FIDE nie mogła zagwarantować graczom i urzędnikom powrotu po zakończeniu turnieju. Wyniki pierwszych siedmiu rund zostały zachowane.

Status Radjabova

W konsekwencji zawieszenia turnieju Radjabov zażądał ponownego przyjęcia do turnieju, biorąc pod uwagę legalne akcje, gdyby to nie zostało uwzględnione.

W wywiadzie w maju 2020 prezydent FIDE Arkady Dvorkovich powiedział, że wolałby dać Radjabovowi dziką kartę w następnym cykłu 2022, co musi być zatwierdzone przez Radę FIDE.

Wznowienie turnieju

Początkowo FIDE ogłosiła wznowienie turnieju z dniem 8 września 2020. Turniej wyznaczono w tym samym mieście Jekaterynburgu, ósma runda miała się odbyć 1 listopada 2020. Jako rezerwowe miejsce turnieju mianowano Tbilisi, Gruzja.

Ale 16 października FIDE przełożyła wznowienie turnieju na wiosnę 2021. Spowodowane to zostało zaniepokojeniem chińskim wirusem, jak również faktem, że mecz z Carlsenem został wyznaczony na listopad i grudzień 2021, więc nie było konieczne zakończenie Turnieju Kandydatów w 2020 roku. Jekaterynburg prawdopodobnie ciągle będzie miejscem turnieju.

 

 

1000 Znaków do wykorzystania