Lindores Abbe Rapid Challenge jest turniejem online, który można oglądać na Chess24 w dniach 19 maja – 6 czerwca 2020. Turniej jest częścią cyklu Magnus Carlsen Chess Tour i zwycięzca zakwalifikuje się do finałów w sierpniu. Turniej składa się z dwóch części: w pierwszej 12 uczestników grają systemem każdy z każdym, a w drugiej odbędą się mini-mecze grane systemem pucharowym przez uczestników, którzy zajęli pierwszych osiem miejsc. Zawodnicy: Carlsen, Ding Liren, Nakamura, Grischuk, Aronian, Duda, Dubov, Wei Yi, Wesley So, Yu Yangyi Karjakin i Firouzja.

W pierwszym dniu turnieju w pierwszej rundzie tylko jedna partia zakończyła się remisem.

Magnus Carlsen rozpoczął turniej dwiema wygranymi z Alexandrem Grischukiem i Levonem Aronianem, miał też wygraną pozycję z Hikaru Nakamurą, ale Amerykanin uparcie bronił się i Carlsen nie mógł przełamać jego obrony. Carlsen był zadowolony ze swojej gry i powiedział, że walczy o pierwsze miejsce, gdyż ma to znaczenie w drugiej fazie turnieju.

Nakamura też miał imponujący początek, pokonując Sergey’a Karjakina (który następnie wygrał trzy partie i dołączył do liderów). Wesley So też jest w dobrej formie, wygrywając dwie partie. Ding Liren ma pół punktu mniej i przeoczył dużą szansę na wygraną przeciwko Alirezie Firouzji.

Faworytami do eliminacji są teraz Jan-Krzysztof Duda, Daniil Dubov, Alireza Firouzja i Wei Yi, którzy mają po jednym punkcie z czterech.

Klasyfikacja po czterech rundach

1-4. Nakamura, Carlsen, Karjakin, So 3 punkty
5. Ding 2,5
6-7. Grischuk, Aronian 2
8. Yu Yangyi 1,5
9-12. Wei Yi, Duda, Dubov, Firouzja 1

Partie

1000 Znaków do wykorzystania