Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Podpis pod wpisem głosi: „Prezydent Ukrainy na ziemi. Stany Zjednoczone zaproponowały, że go ewakuują, ale zdecydował się zostać. Tak wygląda prawdziwe przywództwo”.

Zdjęcie ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w stroju wojskowym zostało udostępnione setki razy w postach w mediach społecznościowych wraz z twierdzeniem, że pokazuje go na linii frontu po tym, jak Rosja zaatakowała sąsiedni kraj w lutym 2022 r. Jednak twierdzenie to jest fałszywe. Zdjęcie w rzeczywistości pokazuje, że Zełenski odwiedził wschodni region Ukrainy w kwietniu 2021 r., prawie rok przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji.

Zdjęcie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w kamizelce kuloodpornej i w otoczeniu pojazdów wojskowych zostało zamieszczone na Facebooku 26 lutego 2022 r., gdzie zostało udostępnione ponad 650 razy.

26 lipca magazyn o modzie Vogue opublikował artykuł o Olenie Zełenskiej, żonie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, w którym przedstawili ją jako odważną kobietę. Artykuł długo mówił o jej „walce” podczas toczącej się wojny między Ukrainą a Rosją i o tym, jak zawsze pozostawała za kulisami. Chociaż takie artykuły są często dobrze przyjmowane, ten konkretny wzbudził irytację. Powodem oburzenia jest sesja zdjęciowa, którą Vogue zrobił do artykułu.

Wraz z artykułem Vogue opublikował łącznie pięć fotografii. Wszystkie fotografie zostały wyreżyserowane i dobrze oświetlone, aby Zełenska wyglądała jak potężna kobieta, która w trudnych chwilach stała przy mężu. Jednak internauci nie przyjęli tego dobrze i skrytykowali sposób ustawienia zdjęć. Vogue opublikował filmy z sesji zdjęciowej, które pokazały, jak dobrze została ona zaplanowana i jak zostały zainscenizowane sceny, w których zostały zrobione zdjęcia.

Pisarz i producent David Angelo powiedział: „Zelensky jest oszustem. Przysięgam na Boga, co my tu robimy? Nie ryzykuję III wojny światowej dla sesji Vogue.” Dodał: „Zapłaciliśmy około 90 miliardów dolarów, aby można było zrzucić Annie Leibovitz do Kijowa”. Annie Leibovitz to amerykańska fotografka znana z dramatycznych portretów celebrytów. Ogłoszony przez Bibliotekę Kongresu „żywą legendą” Leibovitz wykonała zdjęcia Oleny Żeleńskiej i Wołodymyra Zełenskiego.

Ukraińcy utknęli w wojnie, której nie mogą wygrać i zamiast pracować nad ratującym życie rozwiązaniem, Zełenski ma czas na sesje zdjęciowe z Vogue. Czy to jest „światowej klasy” lider, o którym opowiadały nam media?

1000 Znaków do wykorzystania