Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Leonard Barden, The Guardian

Koronawirus zaczyna odziaływać na główne wydarzenia szachowe. Pięć międzynarodowych turniejów zostało już odwołanych lub przesuniętych, a FIDE wydała dokładne medyczne rady dla Mistrzostw Świata Seniorów +50 i +65, które właśnie rozpoczęły się w Pradze.

Zalecenia zawierają unikanie tradycyjnego uścisku dłoni na początku i na końcu partiiktóry wprowadzono jako podstawową uprzejmość po turnieju Wijk aan Zee, kiedy to Bułgar Ivan Cheparinov dwukrotnie odmówił podania ręki Nigelowi Shortowi. Cheparinov początkowo przegrał walkowerem, ale partię rozegrano w dniu wolnym. Short wygrał i skomentował: „Bóg istnieje i nie jest Bułgarem”.

Wiele osób zauważyło, że uściśnięcie dłoni nie jest jedyną drogą złapania wirusa. Zwykła wymiana figur wymaga dotknięcia powierzchni właśnie opuszczonej przez dłoń przeciwnika. Odległość między dwoma przeciwnikami przy szachownicy jest mniejsza od zalecanej przez FIDE, szczególnie gdy zawodnicy mają niedoczas i szybko wykonują posunięcia. Może noszenie rękawiczek jest rozwiązaniem, ale to utrudnia szybkie wykonywanie ruchów.

Praga ma już pierwsze przypadki wirusa i liczba może wzrosnąć przed zakończeniem 9-rundowych mistrzostw, które kończą się 14 marca.

Idąc dalej, Olimpiada Szachowa zaplanowana w Moskwie w sierpniu – z Chinami jako obrońcami tytułów zarówno w sekcji open, jak i kobiecej – stoi pod znakiem zapytania.

Turnieje Bangkok, Vietnam, Sharjah, Reykjavik i – najważniejszy – Dubai Opens mają rozpocząć się w najbliższych kilku tygodniach. Odwołanie Dubai Open może być zapowiedzią możliwych problemów dla Magnusa Carlsena w meczu o mistrzostwo świata, który ma rozpocząć się 20 grudnia jako część gigantycznego 6-miesięcznego Expo 2020, którego organizatorzy spodziewają się 25 milionów gości.

W najgorszym przypadku powinno być możliwe przeprowadzenie meczu bez publiczności. Mecz Carlsen-Caruana w 2018 roku pokazał, że na całym świecie była ogromna widownia nawet bez transmisji na żywo meczu.

Teimour Radjabov, zwycięzca Pucharu Świata, w piątek wycofał się z Turnieju Kandydatów, który rozpoczyna się za tydzień i zadecyduje, kto będzie kolejnym pretendentem Carlsena. Radjabova zastąpi Maxime Vachier-Lagrave, który był szeroko uważany za pechowca, gdy wcześniej nie zakwalifikował się.

1000 Znaków do wykorzystania