WGM Raluca Sgîrcea, IM Renier Castellanos

Zdobywanie umiejętności gry w szachy wymaga wiele pracy i cierpliwości.

To nie zdarza się w ciągu jednego dnia, ale po spędzeniu wielu godzin trenowania i praktykowania nowo poznanych elementów. Wraz z rozwojeme technologii, dużo więcej jest materiałów, które są łatwo dostępne. Jest wiele książek, lekcji wideo, artykułów i szachowych baz danych, które są dostępne dla wszystkich entuzjastów szachów.

Stworzenie i działanie według planu treningu wymaga czasu i wiemy, że jest wielu szachistów, którzy częściowo oddają się szachom, ale chcą ulepszać swoją grę i wciskają studiowanie w swój przepełniony zadaniami dzień.

W tym artykule mówimy o niektórych sposobach utrzymania formy i trenowania dla ludzi, którzy mają niewiele czasu. To nie wymaga wiele czasu, należy tylko wykorzystać "martwe" momently dnia. Trzeba zdać sobie sprawę, że ponieważ nie jest to intensywny trening, nie można spodziewać się natychmiastowych wyników. Jest to jedynie sposób utrzymania formy i bycia konkurencyjnym.

  1. Rozwiązywanie zadań "w drodze"

Rutyna codziennego życia ma przerwy, które mogą być użyte do trenowania szachów. Zawsze są chwile, które można wykorzystać, jak. np. czekanie w kolejce.

Dzisiaj istnieje wiele szachowych aplikacji i internetowych stron, które oferują możliwość rozwiązywania zadań taktycznych za darmo. To pomaga utrzymać twój umysł i taktyczną wizję w formie i można to robić wszędzie, kiedykolwiek i przerwać w każdym momencie.

  1. Oglądanie partii online

Oglądaj jak najwięcej partii. Każdego dnia odbywa się turniej, w którym grają czołowi szachiści. Jest to sposób na pozostanie w kontakcie z debiutami i nadążanie za ostatnimi nowinkami w modnych wariantach. Jeśli chcesz to przekształcić w lepszy sposób treningu, spróbuj jak najmniej używać silnika.

Próbuj zrozumieć zagrane posunięcia i użyj krytycznych pozycji jako treningowych ćwiczeń. Szukaj idei i kandydackich posunięć, zastanów się, jak byś kontynuował i dopiero wtedy idź dalej w partii albo sprawdź z silnikiem.

  1. Gra online

Niczym nie da się zastąpić gry i jeśli nie możesz często jeździć na turnieje, powinieneś spróbować gry online. Możesz grać partie błyskawiczne albo szybkie, jeśli masz czas. Gra online jest sposobem na utrzymanie kontaktu z konkurencyjną grą w szachy i można zmierzyć się z bardzo silnym przeciwnikiem.

Dzisiaj wielu czołowych szachistów jest widzianych online i istnieje szansa na spotkanie się z nimi w grze.

  1. Śledź komentarz na żywo

Każdy ważny turniej szachowy ma profesjonalny i silny zespół komentatorów i możesz wiele nauczyć się poprze tylko oglądanie wyjaśnień na żywo dawanych przez nich. Jest to sposób nauki nowych rzeczy, słuchania anegdot i, dlaczego nie, nawet trenowania siebie przez próbę przewidywania następnego posunięcia gracza.

  1. Utrzymaj kontakty

Nie jest to metoda treningowa, ale chcemy dodać, że ważne jest utrzymanie kontaktów z ludźmi, którzy też są pasjonatami szachów i chcą być na bieżąco. W grupie przyjaciół można dyskutować na różne szachowe tematy lub chodzić do szachowego klubu, co bardzo pomaga w szachach.

Udział w dyskusji o szachowych tematach prowadzi do nauki o nowinkach teoretycznych, strategii, a rozwiązywanie zadań w pamięci lub w spotkaniu towarzyskim utrzymuje umysł w formie.