WGM Raluca Sgîrcea, IM Renier Castellanos
www.thechessworld.com

Wielu klubowych graczy czuje ,że po długim okresie studiowania szachów nie widzi postępu w grze. To uczucie przypomina depresję i czasami prowadzi do porzucenia zwykłego planu treningu lub idei czynienia postępów w szachach. Jednak myślenie, że nie jesteś wystarczająco dobry lub że tego nie osiągniesz i pogodzenie się z pozostaniem jedynie klubowym graczem nie jest odpowiedzią. Powinieneś przejrzeć swój plan treningowy, poszukać błędów lub po prostu poświęcić więcej czasu na trening; wyniki z pewnością pojawią się.

W poprzednich artukułach można znaleźć rady jak trenować i co włączyć do swojej codziennej szachowej rutyny; dzisiaj pokażemy niektóre najbardziej powszechne błędy, które mogą pojawić się, tak że możesz je skorygować.

1. Analiza z włączonym silnikiem

Nowoczesne szachy są całkowicie związane z informatyką I nie wolno ignorować silnika. Ale ważne jest, jam go używać. Silniki pokazują nam posunięcia, ale nie wyjaśniają idei w pozycji. Łatwo jest źle ocenić partię rozwinąć brak zrozumienia. Zalecamy użycie silnika do sprawdzenia błędów, ale myśl aktywnie, nie pytając silnika za każdym razem, gdy masz wątpliwości dotyczące pozycji.

Spróbuj rozwiązać je samodzielnie i dopiero po tym sprawdź z silnikiem.

2. Gra tylko przeciwko słabszym oponentom 

W poszukiwaniu dobrego wyniku turniejowego wielu graczy woli spotykać się tylko z niżej notowanymi przeciwnikami lub wybierać turniej z limitowanym ELO. Jednym z najbardziej efektywnych sposobów robienia postępów w szachach jest stałe poddawanie się testowaniu przez silniejszych graczy.

Pomyśl tylko - jeśli jesteś graczem, który obawia się przegrać, na dłuższą metę nie zrobisz znaczących postępów. Po kilku przegranych z silniejszymi graczami nie masz tej samej siły, jaką miałeś na początku.

Musisz zdobyć doświadczenie uczyć się nowych technik gry. Uważaj to za inwestycję.

3. Dochodzić do tego sam

Wielu graczy zaczyna przerabiać książki bez pytania profesjonalisty lub zatrudnienia trenera, którzy mogliby poprowadzić ich przez proces uczenia się. W rezultacie materiał do studiowania jest wybierany przypadkowo i niezgodnie z potrzebami gracza.

Nie mówiąc o tym, że na rynku jest wiele dostępnego materiału, zarówno wysokiej, jak i niskiej jakości. Gracz mógłby studiować tygodniami rzeczy, które nie pomagają we własnym postępie.

4. Nadmiar studiowania debiutów

Debiuty z pewnością są bardzo ciekawą częścią gry. Poszukiwanie przewagi we wczesnej fazie gry lub posiadanie wiedzy większej niż przeciwnik jest bardzo pożądane.

Ale rzeczywistość jest take, że już nie wygrywasz partii w debiucie. Żeby rozwinąć siłę, trzeba studiować podstawowe pozycje gry środkowej i tematycrne końcówki.

5. Ciągła zmiana repertuaru

Gdy repertuar został wybrany, należy unikać ciągłej jego zmiany. W ten sposób nigdy w pełni nie zrozumiesz, co grasz. Nie wyspecjalizujesz się i nie odkryjesz idei w grach środkowych powstałych z tych debiutów.

6. Oskarżanie debiutu o każdy negatywny wynik

Zadziwiające jest, jak wielu graczy kończy swoje analizy tuż po debiucie. Jeśli uzyskali gorszą pozycję po debiucie, uważają, że przyczyną porażki był debiut.

Ale to jest przesąd. W 95% partii zawsze many szanse w grze środkowej I w końcówce, bez względu na pozycję otrzymaną po debiucie, tak więc prawdopodobnie tutaj musimy szukać i poprawiać błędy.

7. Rozwiązywanie ćwiczeń nieprawidłowo

Ćwiczenia są podnoszeniem ciężarów w partii szachów. Jest to najtrudniejszy trening, ale najbardziej nagrodzający. Podczas rozwiązywania ćwiczeń wielu graczy oszukuje siebie, zgadując ruchy zamiast znajdowania konkretnej, solidnej odpowiedzi na problem.

Później sprawdzają rozwiązanie i czują się, jakby i tak widzieli prawidłowe ruchy, ale w rzeczywistości prawdopodobnie tak nie jest. Musisz być uczciwy wobec siebie, zapisz odpowiedź i tylko wtedy sprawdź rozwiązanie i zobacz, czy miałeś rację.