Komunikat FIDE

Niestety FIDE jest zmuszona odłożyć wznowienie Turnieju Kandydatów do wiosny 2021 roku.

Głównym powodem zmiany harmonogramu imprezy jest oczywiście obawa o dobre samopoczucie graczy w trakcie drugiej fali pandemii. FIDE była gotowa zapewnić specjalne warunki podróży i gościnność, w tym specjalne loty czarterowe, a także przekształcenie wysokiej klasy hotelu w odizolowane środowisko. Omówiliśmy wszystkie szczegóły z każdym z graczy i dziękujemy im za szczere opinie, które pomogły nam rozważyć wszystkie za i przeciw.

Do tej pory nie otrzymaliśmy potwierdzenia wszystkich graczy udziału w turnieju. Dwóch graczy z jednego kraju czeka na pozwolenie władz krajowych. Z pełnym poszanowaniem odpowiednich procedur krajowych, FIDE podejmie dalsze decyzje dotyczące zarówno lokalizacji, jak i czasu turnieju w oparciu o wewnętrzne zasady naszej organizacji.

Ponieważ mecz o mistrzostwo świata zaplanowano na listopad-grudzień 2021 r., mamy pewien margines na zmianę harmonogramu Turnieju Kandydatów. Przeprowadzenie turnieju wiosną 2021 roku znacząco zwiększa możliwość zorganizowania tego bardzo ważnego wydarzenia w bezpiecznym środowisku, minimalizując stres uczestników.

FIDE potwierdza, że drugi etap imprezy w każdym przypadku odbędzie się wiosną 2021 r. FIDE nie rozważa żadnych zmian w regulaminie cyklu. Miejsce i dokładne daty zostaną zatwierdzone przez FIDE na dwa miesiące przed wznowieniem zawodów. Protokół imprezy zostanie opracowany z uwzględnieniem praktyki innych turniejów na najwyższym poziomie oraz zaleceń władz lokalnych.

Rozumiemy, że to ogłoszenie może być rozczarowaniem dla społeczności szachowej. Jednak obowiązkiem FIDE jest zapewnienie nie tylko bezpieczeństwa zawodników i ich ogólnego samopoczucia podczas turnieju, ale także zapewnienie najlepszych możliwych warunków przebiegu tak wysokiego poziomu.

Na koniec FIDE pragnie wyrazić wdzięczność gospodarzowi, Jekaterynburgowi, które wykonało świetną robotę, organizując pierwszy etap konkursu w bardzo trudnych okolicznościach. Jesteśmy również bardzo wdzięczni władzom Gruzji, które hojnie wkroczyły, aby w razie potrzeby zaoferować nam alternatywę. Na koniec chcielibyśmy podziękować naszym sponsorom za cierpliwość i zaangażowanie.

Dodaj komentarz