2018 Grand Chess Tour ma nowego lidera. Wesley So dominował w Leuven i w turnieju szachów szybkich w Paryżu, ale dzisiaj oddał prowadzenie Sergey’owi Karjakinowi. Karjakin wyjaśnił, że jego świetny wynik w blitza zawdzięcza temu, że jest bardziej zrelaksowany i po prostu gra w szachy. Szachy klasyczne wymagają przygotowania i długiej gry, blitz jest ciekawszy. Przed ostatnim dniem w Paryżu Karjakin prowadzi z jednopunktową przewagą nad następnym zawodnikiem. Wszystko jeszcze może się wydarzyć, gdyż Nakamura, So, Vachier-Lagrave i Aronian mają niewielkie straty do lidera.

Karjakin najpierw objął prowadzenie, pokonując So w czwartej rundzie. Następnie wygrał dwie partie, zdobywając 5,5 punktu z 6. Hikaru Nakamura, który zremisował z liderem w pierwszej rundzie, postanowił skoncentrować się na własnych wynikach, gdyż nie miał już kontroli nad wynikiem Karjakina. Karjakin przegrał dwie z pozostałych partii, ale utrzymał pierwsze miejsce.

 

Sergey Karjakin vs Wesley So

Hikaru Nakamura, który rozpoczął dzień remisem z Karjakinem, jest jedynym, który ma punkt straty do lidera. Zdobył 5,5 z 9, przegrywając jedynie jedną partię w przedostatniej rundzie. Jutro spotka się w pierwszej rundzie z Karjakinem. Nakamura będzie grał białymi i ma świetną pozycję wyjściową, żeby zrównać się z liderem.

Wesley So zdobył jedynie cztery punkty, W Leuven przed blitzem miał trzy punkty przewagi nad następnym zawodnikiem, więc trudno było go dogonić. W Paryżu zaczął blitza z jednopunktową przewagą, która była nieznacząca przy jego solidnej grze, w której uzyskał tylko jedną wygraną.

Maxime Vachier-Lagrave miał szczęście w drugiej rundzie, gdy Fabiano Caruana nie miał czasu po utracie szans na wygraną. Następnie miał serię wygranych, przegrywając tylko jedną partię w szóstej rundzie. Odniósł znaczące zwycięstwo w siódmej rundzie przeciwko Karjakinowi, co było pierwszą przegraną dnia Rosjanina. Tylko w blitzu Vachier-Lagrave zdobył 6 punktów z 9, pół punktu mniej niż Karjakin.

Levon Aronian jest ostatnim graczem w grupie pościgowej, który ma ciągle realne szanse dogonienia lidera lub zdobycia miejsca w pierwszej trójce. Przegrał tylko jedną partię z Karjakinem, ale zblyt wiele partii zremisował, żeby mieć lepszą pozycję w drugim dniu blitza. Ma 1,5 punktu przewagi nad Anandem, który wygrał jedyną partię w siódmej rundzie.

Jeden zawodnik spowodował zmiany w klasyfikacji i nie jest w czołówce. Jest nim Shakriyar Mamedyarov. Miał zły początek, zdobywając jeden punkt w pięciu partiach. Następnie pokonał Karjakina, Nakamurę i Vachier-Lagrave, a zremisował z Aronianem. Ten wynik dał mu jedynie siódme miejsce, ale jeśli będzie tak grał jutro, jego przeciwnicy mają czego się obawiać.

 

Shakriyar Mamedyarov zepsuł dzień prowadzącym.

Partie 2018 Paris Grand Chess Tour