2018 Grand Chess Tour ma nowego lidera. Wesley So dominował w Leuven i w turnieju szachów szybkich w Paryżu, ale dzisiaj oddał prowadzenie Sergey’owi Karjakinowi. Karjakin wyjaśnił, że jego świetny wynik w blitza zawdzięcza temu, że jest bardziej zrelaksowany i po prostu gra w szachy. Szachy klasyczne wymagają przygotowania i długiej gry, blitz jest ciekawszy. Przed ostatnim dniem w Paryżu Karjakin prowadzi z jednopunktową przewagą nad następnym zawodnikiem. Wszystko jeszcze może się wydarzyć, gdyż Nakamura, So, Vachier-Lagrave i Aronian mają niewielkie straty do lidera.

Karjakin najpierw objął prowadzenie, pokonując So w czwartej rundzie. Następnie wygrał dwie partie, zdobywając 5,5 punktu z 6. Hikaru Nakamura, który zremisował z liderem w pierwszej rundzie, postanowił skoncentrować się na własnych wynikach, gdyż nie miał już kontroli nad wynikiem Karjakina. Karjakin przegrał dwie z pozostałych partii, ale utrzymał pierwsze miejsce.

 

Sergey Karjakin vs Wesley So

Hikaru Nakamura, który rozpoczął dzień remisem z Karjakinem, jest jedynym, który ma punkt straty do lidera. Zdobył 5,5 z 9, przegrywając jedynie jedną partię w przedostatniej rundzie. Jutro spotka się w pierwszej rundzie z Karjakinem. Nakamura będzie grał białymi i ma świetną pozycję wyjściową, żeby zrównać się z liderem.

Wesley So zdobył jedynie cztery punkty, W Leuven przed blitzem miał trzy punkty przewagi nad następnym zawodnikiem, więc trudno było go dogonić. W Paryżu zaczął blitza z jednopunktową przewagą, która była nieznacząca przy jego solidnej grze, w której uzyskał tylko jedną wygraną.

Maxime Vachier-Lagrave miał szczęście w drugiej rundzie, gdy Fabiano Caruana nie miał czasu po utracie szans na wygraną. Następnie miał serię wygranych, przegrywając tylko jedną partię w szóstej rundzie. Odniósł znaczące zwycięstwo w siódmej rundzie przeciwko Karjakinowi, co było pierwszą przegraną dnia Rosjanina. Tylko w blitzu Vachier-Lagrave zdobył 6 punktów z 9, pół punktu mniej niż Karjakin.

Levon Aronian jest ostatnim graczem w grupie pościgowej, który ma ciągle realne szanse dogonienia lidera lub zdobycia miejsca w pierwszej trójce. Przegrał tylko jedną partię z Karjakinem, ale zblyt wiele partii zremisował, żeby mieć lepszą pozycję w drugim dniu blitza. Ma 1,5 punktu przewagi nad Anandem, który wygrał jedyną partię w siódmej rundzie.

Jeden zawodnik spowodował zmiany w klasyfikacji i nie jest w czołówce. Jest nim Shakriyar Mamedyarov. Miał zły początek, zdobywając jeden punkt w pięciu partiach. Następnie pokonał Karjakina, Nakamurę i Vachier-Lagrave, a zremisował z Aronianem. Ten wynik dał mu jedynie siódme miejsce, ale jeśli będzie tak grał jutro, jego przeciwnicy mają czego się obawiać.

 

Shakriyar Mamedyarov zepsuł dzień prowadzącym.

Partie 2018 Paris Grand Chess Tour

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież