Hikaru Nakamura pokazał dzisiaj żelazne nerwy i został zwycięzcą 2018 Paris Grand Chess Tour. Poprzednio wygrał edycję 2016 z przewagą punktu nad Magnusem Carlsenem. Zarobił $37500 i 13 punktów Grand Chess Tour. Sergey Karjakin, który rozpoczął dzień z jednopunktową przewagą nad drugim zawodnikiem, załamał się w drugiej połowie, przegrywając dwie partie i szybko remisując ostatnią partię. To wystarczyło jedynie do zapewnienia sobie drugiego miejsca. Wesley So zajął trzecie miejsce i prowadzi w klasyfikacji ogólnej Grand Chess Tour z 21 punktami, a Hikaru Nakamura zajmuje drugie miejsce (20 punktów).

Klasyfikacja końcowa

 W rapidzie za wygraną dostaje się 2 punkty, za remis – 1 i 0 za przegraną. W blitzu za wygraną dostaje się 1 punkt, za remis – 0,5, a za przegraną – 0.

Nakamura zdominował dzień wynikiem 6,5 z 9, wygrywając cztery partie, remisując pięć. Przed ostatnią rundą miał punkt przewagi nad Karjakinem i wystarczył mu remis z Fabiano Caruaną do zajęcia pierwszego miejsca. W tej partii nie było przyjacielskich remisowych propozycji, gdyż Nakamura miał przegraną pozycję. Z niewiadomych powodów Karjakin wcześnie zremisował, co dało Nakamurze pierwsze miejsce. Nakamura nawet wykorzystał słabą formę Caruany i zagrał na wygraną, gdy na zegarze obaj zawodnicy mieli po kilka sekund.

 

Hikaru Nakamura, zwycięzca 2018 Paris Grand Chess Tour

Sergey Karjakin był liderem do 15. rundy, gdy pomylił się i przegrał z Viswanathanem Anandem, pozwalając Nakamurze dogonić się. Maxime Vachier-Lagrave przegrał dwie partie pod rząd, co dało Karjakinowi drugie miejsce. O ile wczoraj Karjakin pokazał świetną formę, o tyle dzisiaj ledwo remisował w przegranych pozycjach. Zdobył 10 punktów i $25000.

Wesley So nie był dzisiaj zbyt ambitny i zremisował osiem partii pod rząd po wygranej w pierwszej rundzie. Ten wynik zapewnił mu trzecie miejsce i prowadzenie w klasyfikacji ogólnej (po zdobyciu 8 punktów i $20000). Levon Aronian miał świetny wynik 6 z 9, tylko o pół punktu mniej niż Nakamura. Ale słaba gra w rapidzie nie dała mu szans na wygranie turnieju. Zdobył czwarte miejsce. Maxime Vachier-Lagrave zajął 5. miejsce.

Klasyfikacja finałowa z podziałem punktów i nagród

Po miesięcznej przerwie Grand Chess Tour zawita w Saint Louis w sierpniu, gdzie zostanie rozegrany Saint Louis Rapid & Blitz, a następnie Sinquefield Cup. Zgodnie z regulaminem, czterej najlepsi po Sinquefield Cup rozegrają finał w Londynie systemem pucharowym.

Klasyfikacja Grand Chess Tour po Your Next Move i 2018 Paris GCT