Javier Ochoa, honorowy wiceprezydent FIDE i prezydent Hiszpańskiej Federacji Szachowej, wykonał pierwsze symboliczne posunięcie w czwartej rundzie, która zakończyła się sześcioma rozstrzygniętymi partiami.

Zdjęcia: Valeriy Belobeev, Agon

Levon Aronian wygrał z Anishem Giri i został samodzielnym liderem, mając trzy punkty.

Maxime Vachier-Lagrave i Peter Svidler zremisowali swoje partie i teraz dzielą drugie miejsce wraz z Hikaru Nakamurą, Pentalą Harikrishną, Dingiem Lirenem i Dmitrym Jakovenką, którzy wygrali swoje partie i mają wynik +1.

Według Aroniana, jego przeciwnik musiał wymienić hetmany w debiucie, żeby powstrzymać ambicje stworzenia ataku przez białe na skrzydle królewskim. Anish Giri opóźnił wprowadzenie swego skoczka z a5 do gry - jednocześnie białe ustawiły swoje figury i były gotowe do przełomu.

Intuicja powiedziała Aronianowi, że ofiara skoczka była prawidłowa i szybko podjął tę decyzję. Anish Giri mógł stawić większy opór po 24.Wg4, ale prawdopodobnie przeoczył w wariancie 26.d6!

Hikaru Nakamura nie był pewny, czy po widowiskowym 20.Hd6 jego pozycja była lepsza, ale utrzymał pewną aktywność na skrzydle hetmańskim. "Było to psychologicznie dla niego bardzo trudne", wyjaśnił Nakamura. Po kilku niedokładnych posunięciach, Teimour Radjabov, który próbuje zakwalifikować się do Turnieju Kandydatów, dostał przegraną pozycję.

Jon Ludwig Hammer postanowił grać w twórczym stylu przeciwko jednemu z najbardziej twórczych graczy Richardowi Rapportowi. Po 11...g5 12.Gd3 gf norweski arcymistrz osiągnął cel: sytuacja na szachownicy skomplikowała się. "Może to nie był najlepszy pomysł, ale myślałem, że wygląda ciekawie... Moja obrona była gorsza niż ataki Richarda", powiedział Jon Ludwig Hammer po partii.

Ding Liren, który próbował stanąć na nogi po St. Louis, w końcu wygrał pierwszą partię w turnieju. Chiński arcymistrz był zadowolony, że znalazł takie krytyczne posunięcia jak 16...g5 i szczególnie 18...Wg7, na co zużył ponad 40 minut myślenia. Jego przeciwnik Ernesto nie poradził sobie ze wszystkimi groźbami i po 19.Sf3 dostał przegraną pozycję.

Pentala Harikrishna kierował śmiertelnym atakiem na skrzydle królewskim i pokonał Francisco Vallejo Ponsa.

W najdłuższej partii rundy Dmitry Jakovenko pokonał Pavela Eljanova w końcówce wieżowej po prawie siedmiu godzinach gry. Pavel ofiarował pionka w debiucie, ale nie udowodnił, że ofiara była tego warta.

Partie