Po bardzo intensywnej czwartej rundzie kolejna była spokojna. Wszyscy zawodnicy zremisowali swoje partie.

Zdjęcia: Valeriy Belobeev, Agon

"Ogólnie, jest to najważniejsza partia w turnieju. Mam na myśli, że nie chcesz mieć wolnego dnia będąc zdenerwowany", powiedział Levon Aronian po partii z Dingiem Lirenem. Anish Giri miał inną opinię na ten temat: "Levon dzisiaj uważa remis za dobry wynik, ponieważ pokonał mnie wczoraj. Uważam, że dwie partie przed wolnym dniem są ważne, nie jedna!"

Sebastian Nadal, prezydent Zimowych Szachów, wykonał pierwsze symboliczne posunięcie w partii między Dingiem Lirenem i Levonem Aronianem, finalistami niedawnego Pucharu Świata w Tbilisi. Ding Liren postanowił nie powtarzać debiutów z finałowego meczu w Gruzji, ale grać przeciwko Aronianowi coś nowego. Do pewnego momentu gracze powtarzali wariant, który wydarzył się w partii Nakamura-Aronian w poprzednim Grand Prix. Hikaru wybrał 10.Gf6 po 9...h6, ale Ding Liren wybrał 10.Gh4. Po niepopularnym, ale ciekawym 10...g5 okazało się, że przygotowanie Dinga Lirena skończyło się. Chiński arcymistrz postanowił uprościć pozycję i po kilku wymianach zgodzono się na remis.

Maxime Vachier-Lagrave niewiele osiągnął białymi przeciwko Hikaru Nakamurze i po 13 posunięciach gracze zgodzili się na remis.

Teimour Rajabov próbował znaleźć pozycję do gry i opóźniał remis. Użył, na przykład, Odwróconej Królewsko-Indyjskiej - typ pozycji jasno niezwykły dla Pentali Harikrishny. "Myślę, że musiałem trochę grać, ale Pentala był zajęty przez cały czas rozwiązywaniem problemów - i zzrobił to dobrze", powiedział po partii Teimour.

Partie