21 listopada, 2017 - Levon Aronian zremisował ze Svidlerem, ale pozostał samodzielnym liderem turnieju.

Richard Rapport i Evgeniy Tomashevsky pokonali, odpowiednio, Alexandra Riazantseva i Teimoura Radjabova i przyłączyli się do grupy sześciu graczy posiadających +1, w tym Maxime Vachier-Lagrave, Hikaru Nakamura, Ding Liren, Peter Svidler, Dmitry Jakovenko i Pentala Harikrishna. Boris Gelfand doznał kolejnej porażki w turnieju, tym razem w partii z Ernesto Inarkievem. Pozostałe partie zakończyły się remisem.

Zdjęcia: Valeriy Belobeev, Agon

IM Sabrina Vega Gutiérrez, aktualna mistrzyni kobiet Hiszpanii, wykonała pierwsze symboliczne posunięcie w partii Levon Aronian-Peter Svidler.

Peter Svidler miał problemy już w debiucie: "Podejrzewam, że Levon Aronian przejrzał wariant, który wydarzył się w partii, bardziej szczegółowo, ponieważ myślę, że trudniej przeglądać go bardziej pobieżnie niż to zrobiłem". Levon Aronian był zadowolony z pozycji po debiucie, ale był rozczarowany swoją decyzją 20.Sg5: "Gdy grałem szybko, wykonywałem właściwe posunięcia, następnie myślałem przez 25 minut, dałem się ponieść i pomyliłem się, grając 21...Wae8." Przewaga białych wyśliznęła się i partia zakończyła się po kilku posunięciach remisem.

Richard Rapport był zadowolony ze swojej pozycji po debiucie, ale uważał, że później stracił kontrolę nad partią. Alexander Riazantsev nie przyjął propozycji remisu po 25...Hg5, ale najprawdopodobniej przeoczył silną ideę 27...c5. Teraz białe musiały zachować ostrożność, ale rosyjski arcymistrz nie utrzymał pozycji w niedoczasie.

Ernesto Inarkiev i Boris Gelfand grali dwie partie ze sobą w Inguszetii (Rosja) i kontynuowali teoretyczną dyskusję w Partii Angielskiej. Inarkiev miał problemy czarnymi po 1.c4 i było to jego pierwsze zwycięstwo w klasycznej partii przeciwko Gelfandowi czarnymi. Rosyjski arcymistrz wyrównał i w pewnym momencie Gelfand postanowił skomplikować pozycję. Ernesto był zadowolony, że znalazł 20...Sa2 i uważał, że po tym jego pozycja była lepsza.

Teimour Radjabov przegrał z Evgeniy'm Tomashevsky'm. Partia mogła zakończyć się remisem przy 20. posunięciu, ale Teimour postanowił kontynuować grę. "Przynajmniej próbowałem!", napisał na twitterze.

Evgeniy Tomashevsky miał podobne doświadczenie jak jego przeciwnik w ostatnim turnieju poprzedniego cyklu Grand Prix w ChantyMansyjsku. Też miał szansę zakwalifikować się do turnieju kandydatów i wie, jak trudno się gra pod takim napięciem. Dwaj przeciwnicy mieli różne motywacje. Rosyjski arcymistrz powoli zwiększał swoją przewagę i zdobył piona w 40. posunięciu. Był pewny, że czarne mogły lepiej się bronić, ale równocześnie wierzył, że pozycja białych musi być wygrana.

Partie