Na stronie chessvibes.com Bartłomiej Macieja napisał:

Suggested by Irina Lymar huge metal detectors used at airports are not sensitive enough to catch some small electronic devices. I know this is a physicist*, also from my personal experience.

Żeby być fizykiem, nie wystarczy zapisać się na fizykę. O ile mi wiadomo, Bartłomiej Macieja nigdy nie pracował jako fizyk, a jego tytuł magistra, którym się tak chwali w cv wysłanym do Brownsville, wydaje się być wymyślonym, gdyż na stronie ACP Sekretarz Generalny Bartłomiej Macieja przyznaje jedynie, że studiował fizykę. Ani słowa o tym, że ją ukończył. Co, zresztą, nie ma większego znaczenia, gdyż w przypadku Bartłomieja Maciei, nawet tytuł magistra nie czyni go fizykiem.

Ze strony ACP:

Macieja studied Physics at Warsaw University. He was one of the ACP Founders, ACP Secretary General (2004-2007). President of Polish Players’ Council since 2003, member of FIDE World Chess Championship Committee (2005 – 2009), and a member of FIDE Rules and Tournament Regulations Committee (2005 – 2007, since 2009). Macieja was named as one of “Persons of a year” (2000) by the largest Polish newspaper “Gazeta Wyborcza” (2000) as well as one of Top 10 sportsmen of Warsaw (2000, 2002).

President of Polish Players’ Council since 2003czyli Rada Zawodników, którą, co jest tajemnicą poliszynela, stworzył Bartłomiej Macieja i został jednogłośnie (otrzymał jeden głos – od siebie) wybrany na przewodniczącego. Nikogo ta rada nie obchodziła, więc był tylko jeden głosujący. Ale brzmi to bardzo dobrze w cv. Tatuś wie, jak należy sprzedawać synka.

“Człowiekiem Roku” może być tylko jedna osoba (wtedy został nim Soros), a mianować można wiele osób. W przypadku Bartłomieja Maciei oczywiste jest, że został mianowany przez swojego tatusia (zobacz Urabianie opinii publicznej).

Spodziewam się kolejnych emocji z zapowiedzianym przez Macieję kolejnym kitem, który zamierza umieścić w „szmatławcu”** Mat, a dotyczącym deflacji rankingu. Prawdopodobnie będzie próbował coś zrobic z obecnym systemem obliczania rankingu, który nie ustrzegł go przed wyleceniem z grupy rankingowej +2600.

*”I know this is a physicist” – chyba Bartłomiejowi Maciei chodziło o to, że wie jako fizyk, bo z tekstu wynika, że wie, że to jest fizyk, co kompletnie nie ma sensu.

**Nie jest to tylko moja opinia.