WGM Raluca Sgîrcea, IM Renier Castellanos

Każda podróż szachowa jest inna i każdy szachista wybiera drogę, która do niego pasuje. Niektórzy mają trenera, który prowadzi trening, podczas gdy inni tworzą własny rozkład pracy.

Jest jednak zawsze coś, co każdy szachista życzy sobie, aby zrobił lub studiował wcześniej. W tym artykule próbowaliśmy zebrać listę tych rzeczy; niektóre pochodzą z naszego własnego doświadczenia, a niektóre od naszych kolegów.

Jeśli wykonałeś większość z wymienionych poniżej, możemy ci tylko pogratulować!

 1. Poznanie historii szachów

Obecnie większość graczy skupia się tylko na wymiernym aspekcie samej gry. Jednak gdy słyszysz arcymistrza lub osoby o wiedzy szachowej rozmawiających o klasycznych szachach, mistrzach świata lub meczach o mistrzostwo świata, możesz tylko podziwiać i życzyć sobie, żebyś znał połowę tych opowieści.

 1. Przeznaczanie więcej czasu na końcówki

Capablanca powiedział, że należy rozpocząć naukę gry w szachy od końcówek. Jednak z jakiegoś powodu jego przesłanie nie przemawia do większości młodych ludzi. Ale gdy osiągniesz pewne doświadczenie, zdajesz sobie sprawę, jak posiadanie lepszej wiedzy o końcówkach byłoby niezwykle użyteczne.

 1. Przestań grać w blitza online

Choć trudno jest żałować czegoś, co jest zabawne, większość graczy żałuje, że spędzili niezliczone godziny przed komputerem, wykonując błyskawiczne posunięcia, podczas gdy ten czas mógł być wykorzystany do bardziej wydajnej aktywności. Nie zrozum nas źle; granie w blitza jako części sesji treningowej może być dobre; należy wiedzieć kiedy przestać!

 1. Zatrudnienie trenera

Gdy zatrudniasz trenera, nie tylko uzyskujesz dostęp do usług, które pomogą ci ulepszyć twoje szachowe umiejętności, ale także wiedzę znacznie bardziej doświadczonego gracza, który pomoże ci doradzając, wzbogacając twoją kulturę szachową i dając ci inną perspektywę patrzenia na szachy.

 1. Studiowanie klasyków

To zadanie zawsze jest do wykonania. W dzisiejszych czasach nowoczesny szachisty prawie nie ma czasu, aby studiować klasyków. Przy tych wszystkich turniejach i nauce teorii nie jest to najważniejsze.

Ale wystarczy jedno spojrzenie na takie książki jak „Predecessors” Kasparowa lub „Learning from the Legends” Marina, żeby zobaczyć, że istnieje cały świat do odkrycia.

 1. Gra w dużych imprezach

Bycie częścią dużego festiwalu szachowego i dzielenie go z największymi graczami na świecie daje ci inną perspektywę. Zawsze jest miło grać w turnieju z ponad 600 uczestnikami i poznawać nowych ludzi lub oglądać partie swoich ulubionych graczy na miejscu.

Duże imprezy dają ci też okazję do stawienia czoła niektórym graczom, których podziwiasz, czegoś, jesteśmy tego pewni, czym każdy gracz będzie zachwycony.

 1. Studiowanie głównych wariantów

Większość graczy spędza zbyt wiele czasu na unikanie głównych wariantów, a po kilku latach zdaje sobie sprawę, że nie ma żadnych skrótów. Im szybciej poznasz główne warianty, tym lepiej. Nigdy nie jest za późno na start.

 1. Analiza własnych partii

Twoje własne partie są wielkim źródłem wiedzy i samokształcenia.

Wiadomo, że ich głęboka analiza jest drogą do poprawy, ale nie wszyscy to robią.

 1. Znalezienie partnera do treningu

Partner pomaga ci znaleźć motywację. Zawsze jest łatwiej trenować, gdy możesz z kimś podzielić się pomysłami i, dlaczego nie, rywalizować w czasie treningowych sesji.

 1. Poświęcenie więcej czasu na trening

Gra w szachy jest rozrywką, gdy jesteś dobrze przygotowany, ale może być koszmarem, jeśli nie jesteś. Bardzo ważne jest samodzielne studiowanie i zdobywanie wiedzy, którą możesz później zastosować w partiach turniejowych.

Na podstawie artykułów Jury’a Markushina

W dzisiejszych czasach jest dostępna olbrzymia liczba książek szachowych, które zawierają wszystko począwszy od najbardziej popularnych wariantów debiutowych do strategii, taktyki, historii szachów, najlepszych partii rozegranych przez arcymistrzów i na tym lista nie kończy się.

Pytanie brzmi:

 • Jak wykorzystać te nieskończone źródła, żeby rzeczywiście zacząć wygrywać więcej partii?
 • Czy musisz spędzić miesiące nauki bez widocznej poprawy?
 • Czy musisz czytać i rozumieć dziesiątki szachowych książek, żeby zacząć wygrywać partie i zyskać kilkaset rankingowych punktów?

Jest to ogromne zadanie, które zajmie Ci wiele lat.

Wielu graczy kupuje 10 lub 20 różnych 400-stronicowych książek i wgłębia się w nie.

Spędzają miesiące:

 • analizując niejednoznaczne debiutowe linie
 • zapamiętując wariant, które prawdopodobnie nigdy nie będą grane w ich partiach
 • studiując skomplikowane, rzadke końcówki
 • rozwiązując wiele “nierzeczywistych” taktycznych ćwiczeń itp.

Po roku takiego treningu można zadać tym graczom kluczowe pytanie: O ile twój ranking zwiększył się?

W 95% odpowiedź brzmi: albo w ogóle, albo minimalnie.

Co się dzieje z tymi 95% graczy szachowych?

Dlaczego po prostu nie czynią postępów w szachach?

Wydaje się, że inwestują wszystko: czas, pieniądze i cierpliwość, ale nie osiągają potrzebnych wyników.

Istnieją trzy główne problemy, z którymi spotyka się 95% wszystkich szachistów:

 1. Większość graczy nie wie, co studiować i jak studiować. Spędzają 99% swego cennego czasu na studiowanie niekoniecznych rzeczy i robią to w zły sposób, co prowadzi do małego postępu albo żadnego postępu.
 2. Większość graczy zdobywa pasywną wiedzę czytając szachoweg książki. Podczas partii nie potrafią jej wykorzystać, czyniąc ją bezużyteczną.
 3. Większość graczy nie ma podstawowego zestawu umiejętności i precyzyjnego procesu myślenia, który jest niezbędny do wygrania partii szachów. Nie wiedzą, na co zwracać uwagę i co należy wziąć pod uwagę podczas gry.

Budowanie własnego programu szachowego treningu

Istnieje kilka sposobów, aby szachiści mogli znaleźć własne sposoby na utrzymanie lub nawet wzniesienie poziomu gry na wyższy stopień. Najczęstsze sposoby ćwiczeń używane przez półprofesjonalistów to zasadniczo analizowanie partii granych na całym świecie w silnych turniejach, granie dużej liczby blitzów online, przeglądanie debiutów przy użyciu szachowego programu.

To jest w porządku w niektórych przypadkach utrzymania poziomu gry, ale w dłuższej perspektywie nie zajdziesz daleko. Szachy należy ćwiczyć przez rozwiązywanie, przez naśladowanie sytuacji, z którymi spotkasz się w turnieju szachowym, więc dlaczego nie spróbować tego w domu i przygotować się do walki? Poniżej pokażemy pięć wskazówek budowy własnego programu szachowego treningu. Zostało to napisane dla szachistów, którzy pracują samodzielnie, ale jeśli masz treningowego partnera lub trenera, który ci pomaga, to nawet lepiej.

Przede wszystkim, musisz ustawić realistyczny pomysł swojego celu. Realnie oceń, ile czasu możesz lub chciałbyś poświęcić szachom. To jest łatwe; masz własny harmonogram, więc możesz wyznaczyć godziny nauki. Naszym zdaniem, lepiej robić codziennie trochę niż bardzo dużo w jednym dniu. To oznacza, że 40 minut każdego dnia szachowego treningu będzie prawdopodobnie lepsze niż 4 godziny w sobotę i 6 następnego dnia. Spójność jest kluczowym czynnikiem postępu.

Gdy to zrobisz, trzeba określić, co dokładnie chcesz ulepszyć. Możesz być słaby w niektórych dziedzinach i silniejszy w innych, ale ogólnie lepiej jest mieć zrównoważony program i pracować nad wszystkimi dziedzinami.

Co możesz zrobić w tygodniu, przeznaczając jedną godzinę dziennie, poczynając od poniedziałku:

 1. Taktyka

Mówi się, że szachy to 99% taktyki.

Jest to oczywista przesada, ale poprzez poprawę wizji taktycznej będziesz lepszym graczem. Znajdziesz więcej możliwości w trudnych pozycjach i nie przeoczysz wygranych pozycji z powodu słabej kalkulacji. Zdecydowanie taktyka ma duże znaczenie w codziennym treningu. Możesz poświęcić całą godzinę na ćwiczenia taktyczne na szachownicy (niektórzy wolą robić to na komputerze, wybór należy do ciebie).

 1. Zrozumienie pozycji

Konieczne jest posiadanie wyższego wykształcenia w zakresie szachów pozycyjnych, od oceny pozycji do wykorzystania pozycyjnej przewagi. Można to osiągnąć poprzez dokładnie skomentowane partie arcymistrzów lub analizując z silniejszym graczem lub trenerem.

Jeśli oglądasz skomentowane partie, skoncentrujesz się nie tylko na zrozumieniu idei gry środkowej, ale będziesz też uczył się debiutów. Możesz też rozwiązywać ćwiczenia z podręczników szachów pozycyjnych.

 1. Powrót do taktyki

W środę sugerujemy powtórzenie poniedziałkowych wysiłków. Nie ma czegoś takiego jak za dużo taktyki.

 1. Analiza własnych partii

Istotną częścią naszego szkolenia musi być ścisłe badanie własnych doświadczeń na szachownicy. Ta analiza musi być wyczerpująca i nie powinieneś patrzeć tylko na kluczowego punkty partii, musisz też wyciągać wnioski dotyczące fazy debiutu.

Oznacza to, że będziesz uczył się wszystkiego po trochu, od debiutu do końcówki.

 1. Debiuty

Ostatni dzień szkolenia możesz poświęcić przeglądowi debiutów i tylko temu. Zapoznaj się z teorią zapisaną przez siebie w notatkach swoich analizowanych partii lub w podręcznikach o debiutach. Ucz się debiutów z sercem.

Jest to przykład treningowego programu szachowego dla osób, które nie mają dużo czasu na naukę gry w szachy, ale robienie tego przez kilka miesięcy znacznie podwyższy twój poziom gry.

Byłoby wspaniale mieć też trochę praktyki podczas weekendu. Jak można zauważyć, nie ma w tym programie treningu końcówek, ale to też może być zrobione. Na przykłąd, zamiast dwa razy w tygodniu ćwiczyć taktykę, możesz to robić raz i w drugim dniu zająć się końcówkami.

Mamy nadzieję, że organizacja przedstawiona powyżej będzie dla ciebie pożyteczna i zapraszamy do jej wypróbowania. Dziękuję za przeczytanie tego tekstu i zapraszam do dzielenia się swoimi myślami w komentarzach!

Jeśli chces ulepszyć swój szachowy poziom, powinieneś mieć jasny plan treningu. Jeśli chcesz dramatycznie ulepszyć swą grę w szachy, musisz pracować nad wszystkimi elementami partii systematycznie:

 • taktyka
 • gra pozycyjna
 • umiejętność atakowania
 • technika gry końcowej
 • analiza klasycznych partii
 • przygotowanie psychologiczne
 • i dużo więcej
 • classical games analysis
 • psychological preparation
 • and much more

To wydaje się bardzo dużo i tak jest.

Na podstawie artykułu Eliseo Tumbaga, zamieszczonego w ChessBase

Druga połowa roku 2016 była niezwykła w życiu Wesley’a So. Po sukcesach w głównych turniejach i znacznej poprawie sytuacji finansowej postanowił zatrudnić znakomitego trenera, który mógłby mu pomóc w osiągnięciu następnego pioziomu.

WGM Raluca Sgîrcea, IM Renier Castellanos
https://thechessworld.com

Każdy szachista marzy o podwyższeniu swoich umiejętności szachowych. Od pierwszego dnia w szachowym świecie  zobowiązujemy się do wiecznego dążenia do samodoskonalenia się. Wszyscy chcemy tego samego. I niewiele potrzeba czasu, żeby zdać sobie sprawę, że szachy są bardzo skomplikowaną grą; jest to nie tylko wiedza, którą musisz zdobyć, ale też musisz tę wiedzę zastosować ruch po ruchu, za każdym razem podejmując decyzję. Musisz wyrobić w sobie cechę konkurencji, mieć silne nerwy i silną osobowość, aby wytrzymać przez kilka godzin walkę z przeciwnikiem. Wielu graczom tych cech brakuje i dlatego nigdy nie osiągają swego celu, nawet jeśli ich wiedza szachowa jest wielka.

Wiele czynników decyduje o postępach w szachach i nie można ich zmierzyć. Sposoby samodoskonalenia są różne dla każdego gracza.

Ten artykuł mówi o samodoskonaleniu bez trenera. Jest to dość skomplikowany temat, gdyż przede wszystkim wierzymy w potrzebę dobrego trenera w celu poprawy. Trener jest źródłem doświadczenia; możesz spytać o wszystkie swoje wątpliwoście, poprosić o zarekomendowanie debiutów, książek, historycznych partii itp. Byłaby to olbrzymia oszczędność czasu. Ale nie jest to „obowiązkowe” i wielu, wielu silnych arcymistrzów jest samodzielnych.

W końcu wszystko sprowadza się do pracy, jaką chcesz włożyć. Jeśli chcesz spędzić przyzwoitą liczbę godzin pracy przy szachownicy, nic nie może zapobiec osiągnięciu twoich celów.

Oto lista rzeczy, które możesz zrobić, aby stać się lepszym graczem:

1. Książki – tak!

Staromodny sposób. Studiuj książki; jest ich wiele o grze środkowej, końcówkach i debiutach. Zawsze zalecamy korzystanie z książek znanych szachistów i trenerów. Na przykład, książki Jusupowa i Dworeckiego są obowiążkowego dla każdego gracza, ale również książki Dorfmana, Nunna, Szereszewskiego, Marina itd. Zalecamy też dobrą kolekcję partii mistrzów świata. Poprzez studiowanie partii z komentarzem autora uczysz się zrozumienia procesu podejmowania decyzji.

2. Ćwiczenia – oczywiście!

To będzie ważna część treningowej rutyny i zmieni twoją siłę szachową. Nie każdy to robi, gdyż ustawienie szachownicy i myślenie jest dla niego nudne lub frustrujące; czasami nie znajdujesz rozwiązania. Jednak czas poświęcony myśleniu i liczeniu ruchów nie idzie na marne, właściwie uczysz się.

3. Praktyka – zawsze!

Nie odmawiaj zaproszenia do sprawdzenia się przeciwko przeciwnikowi. Sprawdzaj swoje umiejętności za każdym razem, kiedy możesz. Nerwy, napięcie. wszystkie zewnętrzne czynniki, których doświadczasz podczas turnieju, są również częścią gracza, którym chcesz zostać.

4. Ucz się na przykładzie własnych partii

Jest to bardzo proste i mówi się o tym od wieków, ale kto to robi? Przynajmniej kto to robi dobrze? Analizuj głęboko własne partie. Uruchomienie silnika nie wystarcza, próbuj znaleźć nowe warianty i sprawdzaj te, o których myślałeś podczas partii, ale odrzuciłeś. Wyciągnij wnioski, a następnie włącz szachowy silnik i zobacz, jak daleko byłeś od prawdy. Ten aspekt należy poważnie traktować; jeśli pracujesz samodzielnie, to musi być jednym z filarów szkolenia.

5. Pozostań w kontakcie

Śledź na bieżąco najnowsze turnieje, jak również najnowszą teorię debiutów. Dzisiaj jest to bardzo łatwe do wykonania; można oglądać partie na żywo, nawet jeśli jesteś zajęty czymś innym.

Te pięć kroków jest doskonałym sposobem na poprawę; w gruncie rzeczy (uwierz nam) są gracze, którzy robią mniej i nadal potrafią utrzymać się na poziomie mistrza międzynarodowego.